Peru: lider Świetlistego Szlaku schwytany
Schwytanie Artemio to ogromny sukces administracji obecnego prezydenta, który w młodości jako żołnierz walczył ze Świetlistym Szlakiem. Po zaprzysiężeniu zapowiedział on walkę z terroryzmem oraz z handlem narkotykami. W specjalnym przemówieniu Ollanta Humala podkreślił też jak ważnym wydarzeniem jest pojmanie Artemio. Oznacza ono bowiem klęskę Świetlistego Szlaku w dolinie Alto Huallaga, uznawanej dotychczas za główny punkt produkcji kokainy w Peru. Prezydent pogratulował przeprowadzenia udanej akcji, a także zapowiedział, iż siły zostaną następnie skierowane do doliny Ene-Apurímac, ponieważ podejrzewa się, że na tych terenach nadal ukrywa się część partyzantów Świetlistego Szlaku.
Według relacji świadków, ciężko ranny przywódca stracił prawą rękę w wybuchu i został przewieziony do stolicy, gdzie zostanie przesłuchany i poddany leczeniu. Jak spekulują peruwiańskie media, lidera mogli zdradzić sami partyzanci.
Świetlisty Szlak został założony w latach 60. przez Abimaela Guzmana. Organizacja ta początkowo była częścią Komunistycznej Partii Peru, by w krótkim czasie odłączyć się i rozpocząć niezależną działalność. W latach 80. Świetlisty Szlak zbojkotował wybory i rozpoczął wojnę partyzancką m.in. atakując punkty wyborcze w regionie. Bojówka działała coraz śmielej, przenosząc walki z prowincji do miast. Na początku lat 90. administracja prezydenta Alberto Fujimoriego rozpoczęła intensywne działania wymierzone w rozbicie grupy, które doprowadziły do schwytania Guzmana w 1992 roku. Od tego czasu aktywność organizacji znacznie spadła i partyzantka utrzymywała się głównie z handlu narkotykami.
Źródło: BBC Latin America