Salwador szczyci się osiągnięciami społecznymi
Władze Salwadoru świętują rocznicę wprowadzenia w życie szeroko zakrojonych refom społecznych, wśród których najważniejszą rolę odgrywa budowa bezpłatnego systemu służby zdrowia, obejmującego ubogą ludność wiejską. Inicjatorem zmian jest rządzący od 2009 roku prezydent Mauricio Funes.
Po objęciu władzy przed dwoma laty, przywódca Salwadoru wywodzący się z Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN), organizacji, która w latach 80. ubiegłego stulecia toczyła wojnę domową z proamerykańskimi władzami kraju, ogłosił zamiar realizacji szeregu reform społecznych wzorowanych na polityce prezydentów Wenezueli i Boliwii, Hugo Chaveza i Evo Moralesa. Za najważniejszy obszary reform nowe władze uznały objęcie wszystkich obywateli bezpłatną służbą zdrowią, likwidację analfabetyzmu oraz zwalczanie wykluczenia społecznego.
Kompleksowa reforma służby zdrowia zainicjowana przed rokiem przez prezydenta Funesa ułatwiła bezpłatny dostęp do lekarza najbiedniejszym mieszkańcom kraju. Pilotażowe zmiany weszły najpierw w życie w ponad 70 najbardziej ubogich i zapóźnionych cywilizacyjnie rejonach Salwadoru. W wielu z tych miejsc lekarze i placówki ochrony zdrowia pojawiły się po raz pierwszy w historii.
Głównym wykonawcą reformy służby zdrowia są finansowane przez rząd tzw. Lokalne Grupy Ochrony Zdrowia (hiszp. ECOS), które mają za zadanie budowę przychodni, szpitali oraz zapewnienie doraźnej pomocy medycznej miejscowej ludności.
Główne uroczystości związane z rocznicą rozpoczęcia realizacji programów reform społecznych odbyły się na początku tego tygodnia w miejscowości Arcatao, oddalonej o niecałe 100 km od stolicy kraju, San Salvador. Wziął w nich udział także główny pomysłodawca zmian.
W chwili obejmowania przez Mauricio Funesa władzy, Salwador był dość ubogim krajem rolniczym, opartym o gospodarkę bogatych latyfundiów. Od dwóch lat, kraj ostrożnie wspina się w rankingu globalnych wskaźników rozwoju społecznego (ang. HDI) do grupy krajów średnio-rozwiniętych. W ostatnich latach w kraju znacznie spadła stopa analfabetyzmu, którą dotknięte pozostaje ok. 20 proc. populacji.
Za: prensa-latina.cu, presidencia.gob.sv
Na zdjęciu: prezydent Salwadoru Mauricio Funes, za: presidencia.gob.sv