Wenezuela/ Noblista odznaczony przez Cháveza
Prezydent Wenezueli Hugo Chávez odznaczył Orderem Wyzwoliciela Pierwszej Klasy laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, prof. Muhammada Yunusa z Bangladeszu.
Uroczysta ceremonia odbyła się w piątek (11.05) w pałacu prezydenckim Milaflores w Caracas. Oprócz Cháveza uczestniczyli w niej wiceprezydent Jose Vicente Rangel, minister kultury Francisco Sesto, minister opieki społecznej David Velazquez oraz minister ekonomi społecznej Pedro Morejón.
Muhammad Yunus, profesor Uniwersytetu Chittagong, jest założycielem banku Grameen specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów dla najbiedniejszych mieszkańców Bangladeszu. Początki jego działalności sięgają 1976 roku, kiedy prof. Yunus rozpoczął eksperymentalny program finansowania za pomocą małych pożyczek podstawowych dóbr umożliwiających rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przez 30 lat swojej działalności Grameen Bank udzielił kredytów ponad 6 milionom mieszkańców Bangladeszu, w zdecydowanej większości kobietom. Spośród wszystkich kredytobiorców ponad 90 proc. oddało zaciągnięty wcześniej dług.
Podstawowe zasady jakimi kieruje się utworzony przez Yunusa bank zakładają, że udzielane kredyty będą przeznaczane na inwestycje, które umożliwią samozatrudnienie najbiedniejszych mieszkańców kraju, a tym samym zagwarantują im niezależność od posiadaczy wielkiego kapitału, a więc banków i korporacji transnarodowych. W ten sposób przerwane ma zostać koło dziedziczenia biedy. Realizacją tej idei jest przekazanie władzy nad Grameen Bankiem jego kredytobiorcom, którzy obecnie posiadają ponad 90 proc. akcji Banku. Pozostałe 10 proc. jest w rękach państwa, które na mocy specjalnej ustawy z 1983 roku przekształciło go w niezależny podmiot gospodarczy.
Podczas ceremonii odznaczenia Yunus powiedział, że obecne czasy są przełomowe pod wieloma względami, szczególnie w zakresie technologii i edukacji. Jego zdaniem „edukacja i technologia powinny być dostępne także dla najbiedniejszych tak, aby mogli oni zakładać własne przedsiębiorstwa i tym samym na siebie zarabiać”.
Do jego słów nawiązał Chávez. „Jestem pewien, że coraz więcej Wenezuelczyków myśli w ten sposób, szczególnie ci z prywatnego sektora gospodarki. Jeżeli będziemy się dzielić doświadczeniami i podążać tym tropem to osiągniemy razem wspólny cel jakim jest zintegrowany rozwój kraju”, powiedział.
Oświadczenie to wskazuje, w kontekście zapowiedzianej nacjonalizacji sektora bankowego w Wenezueli, że alternatywą dla tego sektora może być właśnie tzw. ekonomia społeczna, której przedstawicielem jest Yunus. Może to być ważny element budowanego przez Cháveza „Socjalizmu XXI wieku”.
Na podstawie: www.abn.info.ve , www.eluniversal.com , www.grameen-info.org