Chiński sukces na Księżycu
Premier CHRL Wen Jiabao ogłosił w poniedziałek (8.11) sukces próbnej misji sondy kosmicznej "Chang`e-2", której zadaniem było wykonanie dokładnych zdjęć widocznej z ziemi północno-zachodniej części Srebrnego Globu.
Podczas konferencji prasowej w Państwowym Centrum Nauki, Technologii i Przemysłu na Rzecz Obrony Narodowej w Pekinie, szef chińskiego rządu pokazał wykonane przez sondę dokładne fotografie tzw. Zatoki Tęczy (łac. Sinus Iridum), stanowiącej część tzw. Morza Deszczów (łac. Mare Imbrium) - drugiej co do wielkości ciemnej równiny na powierzchni Księżyca, pokrytej zastygłym bazaltem, powstałym w wyniku uderzenia meteorytów ponad 2,5 mln lat temu.
Zatokę Tęczy odkrył włoski astronom Giovanni Riccioli w 1679 roku.
Chińska sonda wykonała zdjęcia z wysokości ponad 18 km pod koniec października br. Sfotografowany obszar ma kształt prostokąta o szerokości 8 km i długości prawie 16 km. Według chińskich naukowców, może on stanowić lądowisko dla planowanej misji badawczej na Księżycu, którą Pekin zamierza wysłać w 2020 roku. Misja "Chang`e 2" potrwa 6 miesięcy, po których sonda ma bezpiecznie powrócić na Ziemię.
Pekin potwierdza, że w następnej dekadzie będzie dysponować możliwościami technicznymi do wysłania na Srebrny Glob kilku kosmonautów.
Pierwsza edycja misji, "Chang`e-1" rozpoczęła się w 2007 roku i trwała 16 miesięcy.
"Sukces misji Chang`e-2 stanowi kolejne wielkie osiągnięcie po naszych próbach księżycowych przeprowadzonych w 2007 roku. Chińczycy stale rozwijają technologię badań astronautycznych, opartą na pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej" - napisał w specjalnym posłaniu gratulacyjnym skierowanym do Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i Centralnej Komisji Wojskowej (najważniejszego chińskiego organu obrony narodowej) wicepremier CHRL Zhang Dejiang.
Nazwa chińskiego programu badań Księżyca pochodzi z mitologii Kraju Środka. Chang`e to bogini Srebrnego Globu, która po spożyciu cudownych ziół osiągnęła nieśmiertelność i wzniosła się w kosmiczne przestworza.
Za: xinhuanet.cn, tanjug.rs
Na zdjęciu: sonda "Chang`e 2", za: wikimedia.org