Chiny/ Przełom w negocjacjach z Koreą Północną
Władze Korei Północnej ogłosiły w poniedziałek anulowanie swojego programu jądrowego, w tym programu budowy broni atomowej, w zamian za dostawy energii, współpracę gospodarczą i gwarancje bezpieczeństwa. Do porozumienia w tej sprawie doszło podczas czwartej rundy tzw. Rozmów Sześciostronnych odbywającej się w Pekinie. Jest to przełom w stosunkach z KRLD, która na początku 2003 r. wystąpiła z NPT a w lutym br. obwieściła, że jest w posiadaniu broni jądrowej.
W Stolicy Chin uzgodniono, że Korea Północna ponownie stanie się stroną układu NPT i zezwoli na kontrolę swoich instalacji przez MAEA. Uzyskała za to zapewnienie Stanów Zjednoczonych, ze nie rozmieściły żadnej broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim i nie zamierzają zaatakować Północy, zarówno bronią jądrową jak i konwencjonalną, lecz będą dążyć do normalizacji stosunków. Również Korea Południowa potwierdziła swoje poparcie dla idei denuklearyzacji półwyspu wyrażonej we wspólnej deklaracji z 1992 r. i zadeklarowała, że na jej terytorium nie ma broni jądrowej.
Innym ważnym rezultatem porozumienia było zobowiązanie się KRLD i Japonii do podjęcia kroków w celu normalizacji stosunków pomiędzy oboma państwami zgodnie z Deklaracją z Phenianu z 2002 r., m.in. poprzez rozliczenie się z przeszłością.
W czasie rozmów Korea Południowa razem z Chinami, Japonią, Rosją i USA oświadczyła o gotowości do udzielenia pomocy KRLD w zakresie energetyki, podtrzymując swoja propozycję z 12 lipca br. o dostawie 2 milionów kilowatów energii elektrycznej.
Pewną przeszkodą w negocjacjach, było zastrzeżenie sobie przez KRLD prawa do wykorzystania energii atomowej w celach pokojowych. Zażądała także dostarczenia reaktora na lekka wodę, lecz z wypowiedzi amerykańskich negocjatorów wynika, że to żądanie nie zostanie spełnione.
Porozumienie z Koreą Północną zostało pozytywnie przyjęte przez większość polityków. Javier Solana, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa określił je jako „ważny krok naprzód dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa”. Przychylnie odniósł się także do niego prezydent USA George W. Bush podkreślając jednocześnie, że należy utworzyć system kontroli, który umożliwi weryfikację przestrzegania warunków umowy przez Koreę Północną
Piąta runda Rozmów Sześciostronnych odbędzie się również w Pekinie na początku listopada 2005 r.
/Źródło: BBC, MSNBC/