Chiny/ Wystrzelenie astronautów w kosmos
Chiny z sukcesem wystrzeliły po raz drugi załogowy statek kosmiczny Shenzou VI z dwoma astronautami na pokładzie. Pojazd został wystrzelony z centrum kosmicznego Jiuquan na pustyni Gobi.
Władze chińskie, nabierając większej pewności odnośnie samego programu kosmicznego, zgodziły się na relacjonowanie na żywo momentu startu rakiety przez państwową telewizję. Statek wszedł na zaplanowaną orbitę i wg źródeł chińskich ruch pojazdu odbywa się zgodnie z planem. Misja będzie dłuższa od pierwszej i ma trwać 5 dni; astronauci okrążą Ziemię 80 razy.
Jak informuje Associated Press, na pokładzie znajduje się dwóch astronautów: Fei Junlong (40 lat) i Nie Haisheng (41 lat). Młodszy z nich wstąpił do armi chińskiej w 1982 r., po 3 latach zaś do Komunistycznej Partii Chin. Będąc bardzo utalentowanym studentem, osiągnął wiele naukowych sukcesów. Zanim został zakwalifikowany do programu kosmicznego (1988) był instruktorem lotnictwa. Drugi kosmonauta Nie Haisheng wstąpił do chińskich wojsk lotniczych w 1983. Zasłynął ogromną odwagą podczas pilotowania samolotu, w którym zepsuł się silnik.
Statek Shenzou VI, podobnie jak Shenzou V, jest podobnie skonstruowany jak rosyjski Sojuz pochodzący z końca lat sześćdziesiątych. Pekin przywiązuje duże znaczenie do programu badań kosmicznych postrzegając to jako źródło narodowej dumy i prestiżu międzynarodowego.
Był to już drugi chiński lot załogowy potwierdzający przynależność Chin do klubu kosmicznych mocarstw. Pierwszy Chińczyk Yang Liwei poleciał w kosmos w 2003 roku i po USA i Rosji był to trzeci kraj, który wysłał samodzielnie swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną. Yang spędził wówczas w kosmosie 21.5 godziny.
Dotychczasowe wydatki na prace przy budowie i oprzyrządowaniu Shenzou wyniosły 2,3 mld dolarów, co wg chińskich naukowców stanowi 10 procent wydatków, jakie amerykańska agencja NASA co roku przeznacza na swe programy kosmiczne.
Władze Chin wiążą nadzieje z powstaniem chińskiej stacji kosmicznej w przeciągu 5 lat, potem zaś planują wysłanie swoich astronautów na Księżyc.
Źródła: BBC, ONET.PL