Do 2030 roku potroi się emisja gazów cieplarnianych w Indiach
Rząd indyjski ujawnił raport prognozujący, że emisja gazów cieplarnianych w Indiach wzrośnie trzykrotnie w ciągu najbliższych 20 lat, z około 1,2 mld ton obecnie do około 4-7 mld ton w roku 2030.
Dokument sporządzony przez ekspertów rządowych wykazuje również, że emisja gazów cieplarnianych per capita nadal jednak będzie o wiele niższa w Indiach niż w innych krajach wysoko rozwiniętych.
Raport został przygotowany przez kilkanaście niezależnych instytucji. Ma on być podstawowym dokumentem/argumentem negocjacyjnym podczas konferencji ONZ poświeconej zmianom klimatycznym, która odbędzie się w Kopenhadze w grudniu tego roku. Raport podaje, że emisja gazów cieplarnianych w Indiach wzrośnie trzykrotnie w ciągu najbliższych 20 lat, jednak nadal pozostanie na niskim poziomie w porównaniu do innych krajów.
Według indyjskiego ministra środowiska Jairam Ramesha ujawnienie dokumentu jest dowodem na to, że Indie poważnie podchodzą do zmian klimatycznych. Minister dodał, że świat nie powinien martwić się o zagrożenie jakie niesie emisja gazów przez Indie, ponieważ emisja gazów per capita w Indiach jest nadal niższa niż w innych wysoko rozwiniętych krajach.
W chwili obecnej Indie emitują około 5 proc. gazów cieplarnianych w ujęciu globalnym. Chiny, USA i Rosja emitują o wiele więcej gazów, argumentuje strona indyjska.
Indie, tak jak Chiny, odmówiły ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do czasu, gdy inne kraje wysoko rozwinięte zobowiążą się wprowadzić odpowiednie limity.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, hindustantimes.com