Indie będą miały nowe prawo antyterrorystyczne
Do indyjskiego parlamentu wpłynęły w środę (17.12) dwie nowe ustawy. Jeśli zostaną przyjęte powstanie narodowa agencja śledcza, a organy ścigania będą mieć większe uprawnienia wobec osób podejrzanych o terroryzm. Opozycja zarzuca rządowi, że to te same rozwiązania, które potępiał 4 lata temu. Rząd zapowiada, że zmiany będą zdecydowane. W projektach ustaw znalazły się zapisy o karze dożywocia za akty terroryzmu oraz wydłużeniu okresu zatrzymania w areszcie śledczym z 15 do 30 dni. Wprowadzono też odniesienie do ustaleń ONZ. Każda organizacja wpisana na listę ugrupowań terrorystycznych przez Organizację Narodów Zjednoczonych będzie za taką uznana przez Indie.
„POTA wróciła” grzmi główna siła opozycji BJP. Prevention of Terrorist Activities Act (POTA) to surowe prawo antyterrorystyczne wprowadzone za rządów hinduskich nacjonalistów z BJP w 2002 roku. Dwa lata później nowy rząd pod kierunkiem Kongresu usunął ustawę uznając, że nie respektuje praw człowieka i jest narzędziem dyskryminacji muzułmanów. Teraz formalnie POTA nie zostanie przywrócona, ale nowy projekt zawiera wiele jej elementów.
Przedstawiając projekt minister spraw wewnętrznych P. Chidambaram mówił o potrzebie znalezienia kompromisu między bezpieczeństwem publicznym a wolnością jednostki. Zauważył, że nie wrócono do najbardziej krytykowanego rozwiązania ustawy POTA: zeznania podejrzanych przed policją nie będą traktowane jako dowód w sprawie.
Od maja w zamachach terrorystycznych w Indiach zginęło ponad 300 osób. Terroryści uderzyli w wielkie metropolie: Bombaj, Delhi i Bangalore.
Na postawie: thetimesofindia.com, hindustantimes.com, news.bbc.co.uk