Indie/ Dyplomacja w ogniu walki o Kaszmir
Indyjski sekretarz stanu i minister spraw zagranicznych przybyli we wtorek (20.05) z dwudniową wizytą do Pakistanu. Misji towarzyszy narastające napięcie w Kaszmirze oraz zarzuty wobec muzułmanów o terroryzm po niedawnych zamachach w Dźaipurze.
Wizyta jest pierwszym spotkaniem polityków obu państw po demokratycznych przemianach, jakie dokonały się w Pakistanie cztery miesiące temu. Minister spraw zagranicznych Indii Pratab Mukherjee wyraził nadzieję, że ta „nowa demokratyczna atmosfera” będzie sprzyjać dalszemu umacnianiu pokojowych i przyjaznych stosunków między oboma krajami.
Dawno planowane spotkanie odbywa się w nerwowej atmosferze ze względu na napiętą sytuację na granicy indyjsko-pakistańskiej w Kaszmirze. W wyniku otwarcia ognia na linii kontroli, która oddziela dwie części regionu, zginął w poniedziałek indyjski żołnierz. Pakistan zaprzeczył, że doszło do otwarcia ognia z ich strony i zapewnia, że bardzo zależy mu na utrzymaniu podpisanego w 2004 roku zawieszenia broni. Niemniej jednak podobne incydenty w Kaszmirze zdarzają się od 8 maja i ten problem z pewnością będzie jednym z tematów rozmów.
Sytuację utrudnia także powrót do dyskursu publicznego w Indiach tematu terroryzmu po zamachach samobójczych w Radżastanie, które miały miejsce równo tydzień temu. Opozycyjna partia hinduskich nacjonalistów BJP przestrzegła rząd przed zbytnią uległością i stwierdziła, że terroryzm to główny problem, jaki powinien być poruszony podczas rozmów.
Lider BJP podkreślił, że nowe władze Pakistanu dają nadzieję na ujęcie i osądzenie Pakistańczyków winnych zorganizowania zamachów w Mumbaiu (Bombaju) w 1993 roku, przypominając często podejmowany przez nacjonalistów wątek nacjonalistyczny, że głównymi odpowiedzialnymi za terroryzm w Indiach są muzułmanie.
Pomimo przyjaznej atmosfery, która z pozoru panuje po podpisaniu zawieszenia broni w 2004 roku, oba państwa wciąż nie są zgodne, co do przyszłości Kaszmiru. Indie chciałyby, aby wyznaczona cztery lata temu linia kontroli stała się oficjalną granicą, natomiast w interesie Pakistanu leży przesunięcie tej linii na wschód i przyłączenie zamieszkanej przez muzułmanów indyjskiej części regionu do ich Pakistanu.
Na podstawie: thetimesofindia.com, news.bbc.co.uk, hindustantimes.com