Indie-Pakistan: spór o lodowiec
- IAR
W New Delhi rozpoczęły się indyjsko-pakistańskie rozmowy na temat sporu granicznego w rejonie lodowca Siachen, w Himalajach Karakorum. Lodowec Siachen jest położoną najwyżej na świecie sceną potyczek granicznych sił zbrojnych Indii i Pakistanu.
Oba kraje deklarują, że chcą demilitaryzacji położonego na średniej wysokości 6 tysięcy metrów nad poziomem morzaobszaru. Spór o przebieg linii granicznej w tym strategicznym rejonie sprawia jednak, że oba kraje utrzymują w rejonie lodowca ciągle siły zbrojne pomiędzy, pomiędzy którymi co pewien czas dochodzi do wymiany ognia.
Mówiąc o negocjacjach ekspert wojskowy jednej z indyjskich stacji telewizyjnych wyjaśnia lakoniczne: "Te rozmowy potrwają półtora dnia. Musimy poczekać, by stwierdzić, czy zaszła jakaś zmiana w tej trudnej sytuacji, która powstała pomiędzy obu krajami."
Indie i Pakistan utrzymując oddziały wojskowe w ekstremalnych warunkach klimatycznych, na dużych wysokościach w Himalajach, ponoszą koszty liczone w milionach dolarów. Mieszkaniec Ladakhu, rejonu na którego terenie znajduje się sporny obszar zauważa: "To jest kawałek lodowca. Oba kraje walczą o zachowanie kontroli nad lodowcem." Jednak w opinii New Delhi przejęcie przez Pakistan kontroli nad Siachenem pozwoliłoby na stworzenie kolejnego korytarza transportowego pomiędzy tym krajem i Chinami.
W czasie trwającego kilkadziesiąt lat konfliktu o Siachen śmierć poniosło ponad dwa tysiące żołnierzy indyjskich i półtora tysiąca pakistańskich.