Indie/ Stany Zjednoczone chcą sprzedawać uzbrojenie Indiom
Amerykański sekretarz obrony Robert Gates rozpoczął we wtorek (26.02) dwudniową wizytę w Indiach. Główne tematy rozmów to kontrakty na broń oraz przyszłość paktu atomowego Indie-USA. Amerykanie walczą o warty 10-12 mld dol. kontrakt na 126 myśliwców dla indyjskiej armii. Konkurentami USA są Rosjanie, Szwedzi oraz Eurofighter - konsorcjum brytyjsko-niemieckio-hiszpansko-włoskie. Hindusi na podjęcie decyzji mają czas do następnego tygodnia.
Tematem rozmów amerykańskiego sekretarza obrony z premierem Manmohanem Singhem będzie także pakt nuklearny Indie-USA. Indyjski parlament jest podzielony i odwleka decyzję o wyrażeniu zgody na umowę z Amerykanami. Sprzeciwiają się jej indyjscy komuniści – tradycyjnie bliżsi Rosji niż Stanom Zjednoczonym. Jeśli umowa nie zostanie podpisana przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA, rozmowy mogą zakończyć się fiaskiem.
„Chcę się zorientować, nie tylko co możemy zrobić, by pogłębić nasze relacje, ale także jakie są możliwości ich rozwijania na innych płaszczyznach” powiedział amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Amerykanom zależy na szybkim podpisaniu paktu nuklearnego, ale także na dalszej współpracy militarnej z Indiami. Na początku lutego 2008 roku władze indyjskie podpisały warty miliard dolarów kontrakt z amerykańską firmą Lockheed Martin na dostawę samolotów transportowych. Teraz Amerykanie promują w Indiach swoje myśliwce.
Współpraca USA z Indiami w kwestiach obronności rozpoczęła się wraz z końcem zimnej wojny. Obu krajom zależy na zabezpieczeniu się przed ekspansją Chin. Dla przemysłu zbrojeniowego Indie to żyła złota. Do tej pory indyjska armia zaopatrywała się głównie w Rosji. Amerykanie liczą, że uda im się wykorzystać pomyślną atmosferę związaną z paktem nuklearnym, aby zaistnieć na indyjskim rynku broni.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, thetimesofindia.com