Korea Północna grozi kolejnymi testami nuklearnymi i rakietowymi
Korea Północna zagroziła w środę (29.04) ponownym przeprowadzeniem prób jądrowych i rakietowych w przypadku jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ "niezwłocznie" nie przeprosi za skrytykowanie północnokoreańskiej próby rakietowej z 5 kwietnia.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej wydał w środę (29.04) oświadczenie, w którym poinformował, że "błędne posunięcia wrogich sił, skierowane przeciwko pokojowemu umieszczeniu satelity przez KRLD, osiągnęły wyjątkowo niebezpieczny poziom" - podała północnokoreańska agencja KCNA.
W oświadczeniu ministerialnym zostały skrytykowane ostatnie decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ, uznane za "bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i narodu, a także najważniejszych interesów KRLD". W związku z tym rzecznik MSZ przypomniał, że proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w ramach rozmów sześciostronnych został bezpowrotnie zakończony.
Rada Bezpieczeństwa ONZ 13 kwietnia potępiła północnokoreańską próbę rakietową, dokonaną 5 kwietnia, oraz zobligowała komitet sankcji ONZ do wzmocnienia obowiązujących już sankcji wobec Korei Północnej.
W obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim, północnokoreański MSZ sformułował zalecenie, zgodnie z którym "Rada Bezpieczeństwa powinna niezwłocznie przeprosić za naruszenie suwerenności Korei Północnej i cofnąć wszystkie nieuzasadnione i dyskryminujące uchwały w stosunku do Pjongjangu". Rzecznik północnokoreańskiego MSZ argumentuje, że "zastosowanie się do tego zalecenia stanowi jedyny sposób, aby ONZ odzyskała zaufanie państw członkowskich i mógł wypełniać swoją misję utrzymywania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, wolną od nacisków USA i arbitralnych praktyk".
Pjongjang zagroził, że jeśli Rada Bezpieczeństwa nie zastosuje się do zalecenia, "będzie zmuszony podjąć dodatkowe środki w celu samoobrony". Będą one obejmować próby jądrowe i testowanie technologii międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Ponadto Korea Północna przestrzegła przed rozpoczęciem budowy reaktora nuklearnego na lekką wodę i samodzielną produkcją paliwa nuklearnego, co jest związane z sobotnią (25.04) decyzją o wzbogacaniu uranu.
Moon Tae-Young, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei zaznaczył, że "deklaracja Pjongjangu jest sprzeczna z dążeniami społeczności międzynarodowej w wysiłkach na rzecz rozwiązania problemu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim". Ostrzegł przy tym, że "na Koreę Północną spada pełna odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie sytuacji w przyszłości".
Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że słowa Pjongjangu powinny spotkać się ze spokojną reakcją innych państw. Rzecznik MSZ dodał, że "istotna jest ścisła współpraca między Japonią, USA, Koreą Południową, a także Chinami w celu przekonania Korei Północnej do powrotu do rozmów sześciostronnych".
Na podstawie: cnn.com, english.yonhapnews.co.kr, news.bbc.co.uk, reuters.com, xinhuanet.com