Korea Południowa odwołuje ambasadora z Japonii
Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Yu Myung-hwan zapowiedział w poniedziałek (14.07) odwołanie ambasadora z Japonii. To efekt zaostrzającego się sporu o terytorialną przynależność wysp Dokdo (jap. Takeshima).
„Jesteśmy zdeterminowani do zajęcia zdecydowanego stanowiska. Poprzez działania dyplomatyczne, naukowe oraz administracyjne wzmocnimy naszą suwerenną kontrolę nad Dokdo” powiedział rzecznik prezydenta Lee Myung-baka. Jak zaznaczył „przynależność terytorialna Dokdo jest bezsporna.”
Spór terytorialny między Koreą Południową a Japonią trwa od końca drugiej wojny światowej, kiedy to zabrakło ostatecznego rozstrzygnięcia dotyczącego przynależności terytorialnej spornej grupy małych wysepek. Leżące na Morzu Wschodnim (Morze Japońskie) wyspy, znajdujące się obecnie pod kontrolą Korei Południowej, są uważane przez Japonię za część własnego terytorium.
Spór rozgorzał na nowo ze względu na określenie wysp w japońskich podręcznikach, jako część terytorium Cesarstwa Japonii. Determinacja władz w Seulu do podkreślenia swoich suwerennych praw do Dokdo doprowadziła m.in. do wykupienia całostronicowej reklamy w New York Times, w której wyspy zostały przedstawione jako bezsporna część koreańskiego terytorium.
Wyspy Dokdo były również przedmiotem rozmów podczas spotkania prezydenta Korei Lee Myung-baka oraz premiera Japonii Yasuo Fukudy z okazji niedawnego szczytu G8. Podczas tej rozmowy premier Fukuda poinformował prezydenta Lee, iż Japonia uważa wyspy za część swojego terytorium. Słowa te zostały potwierdzone, w wydanej w poniedziałek instrukcji dla nauczycieli historii, co stało się bezpośrednią przyczyną odwołania koreańskiego ambasadora do Seulu.
Relacje między Koreą Południową a Japonią należą do bardzo delikatnych kwestii ze względu na historię brutalnej okupacji Półwyspu Koreańskiego przez Japonię w latach 1910-1945. Spór o Dokdo już w przeszłości doprowadził do dyplomatycznego konfliktu, kiedy to w 2005 roku ówczesny prezydent Korei Roh Myu-hoon zamroził kontakty ze stroną japońską w reakcji na politykę historyczną premiera Koizumi’ego. Kadencja obecnego prezydenta Korei Południowej Lee Myung-baka rozpoczynała się pod hasłami ocieplenia na linii Seul-Tokio.
Na podstawie: koreatimes.co.kr, japantoday.com, nytimes.com