Rozmowy sześciostronne zostaną wznowione w Pekinie
Przedstawiciel Korei Południowej Kim Sook zapowiedział, że w czwartek (10.07) w Pekinie wznowione zostaną rozmowy sześciostronne. Jest to efekt podjęcia przez reżim Korei Północnej rzeczywistej współpracy i ujawnienia swojego programu wzbogacania plutonu. Rozmowy sześciostronne, które mają odbyć się w Pekinie, są forum politycznego dialogu pomiędzy obiema Koreami, Chinami, Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Japonią, czyli najbardziej zainteresowanymi krajami w kwestii programu nuklearnego Korei Północnej. Według porozumienia wypracowanego podczas tych rozmów Korea Północna zobowiązała się do pełnego ujawnienia własnych prac nad bombą atomową i zaprzestania wzbogacania uranu oraz plutonu.
Brak rzeczywistej implementacji postanowień przez reżim w Phenianie doprowadził do niemal dziesięciomiesięcznego impasu, który groził ponowną eskalacją konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Kolejne wojownicze deklaracje zarówno ze strony Korei Północnej, jak i Stanów Zjednoczonych, których wojskowi co rusz ogłaszali swoją gotowość do natychmiastowego bombardowania północnokoreańskich instalacji militarnych, jedynie prowadziły do wzrostu napięcia.
Przełom jaki nastąpił w ostatnich miesiącach, spowodowany przekazaniem przez Koreę Północną pełnej informacji na temat swoich planów nuklearnych, doprowadził do wyraźnego odprężenia. Stany Zjednoczone wznowiły, zawieszone w 2005, dostawy żywności w ramach pomocy humanitarnej oraz zdjęły część sankcji wobec reżimu Kim Dzong Ila.
Widowiskowe wyburzenie kominów reaktora w Jongbion oraz przekazanie ostatniej części danych, dotyczących wzbogacania plutonu stało się powodem do wznowienia rozmów w gronie sześciu najbardziej zaangażowanych na Półwyspie Koreańskim państw.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, koreaherald.co.kr