Seul, Tokio i Pekin zacieśniają współpracę
Przywódcy Korei Południowej, Japonii i Chin spotkali się w sobotę (13.12) w japońskiej miejscowości Daizafu, gdzie wydali wspólne oświadczenie o trójstronnej kooperacji. Liderzy zadecydowali, że podobne szczyty będą organizowane corocznie. Kolejny z nich ma się odbyć w Chinach w roku 2009.
Premier Japonii Taro Aso, prezydent Korei Lee Myung-bak i premier Chin Wen Jiabao oświadczyli jednogłośnie, że Azja musi się stać siłą napędową światowego rozwoju, która pomoże przezwyciężyć globalny kryzys gospodarczy. "Kryzys finansowy ciągle się rozprzestrzenia. Nasze gospodarki odgrywają kluczową rolę na świecie i na Dalekim Wschodzie. Musimy przezwyciężyć ten krzys stulecia" powiedział Wen na konferencji prasowej.
Liderzy zapowiedzieli, że będą stymulować popyt wewnętrzny i rozwój infrastruktury oraz zobowiązali się do powstrzymywania się od wprowadzania nowych barier handlowych i inwestycyjnych przez kolejny rok.
Oprócz deklaracji pojawiły się także konkrety. Jeszcze przed szczytem zwiększony został poziom wymiany walutowej, pomiędzy Tokio i Seulem, do kwoty równej 20 miliardom dolarów. Chiny i Korea zapowiedziały zawarcie analogicznej umowy na poziomie 26 miliardów dolarów. Celem operacji ma być ratowanie wona, zagrożonego przez topnienie południowokoreańskich rezerw walutowych.
Aso i Lee skrytykowali także władze Korei Północnej za brak dobrej woli na forum rozmów sześciostronnych, które zakończyły sią patem w zeszłym tygodniu (11.12).
Spotkania pomiędzy trzema azjatyckimi liderami odbywają się corocznie, począwszy od roku 1999. Wyjątkiem był rok 2005. Jednak wcześniej były one organizowane przy okazji sczytów ASEAN. Tym samym, było to pierwsze w historii spotkanie przywódców tych trzech krajów, które odbyło się zupełnie niezależnie.
Na podstawie: mainichi.jp, yomiuri.co.jp. ap.org