Śmierć sikhijskiego guru w Wiedniu wywołała zamieszki w Indiach
Po niedzielnych (24.05) potyczkach między dwoma rywalizującymi ugrupowaniami sikhijskimi, do których doszło w Wiedniu, w poniedziałek doszło do zamieszek w północnych Indiach, w stanie Pendżab.
Guru Sant Rama Anand został zaatakowany podczas religijnej ceremonii przez sześciu uzbrojonych w noże i pistolety mężczyzn. Drugi duchowny Sant Nirajnan Das, który znajdował sie pośród piętnastu innych ciżężko rannych w zamieszkach osób, przeżył, a jego stan jest stabilny.
Konsekwencją wydarzeń w Wiedniu są zamieszki w północnych Indiach, w stanie Pendżab. Indyjska policja podaje, że protest rozpoczął się w mieście Jalandhar, ale szybko rozprzestrzenia się na pobliskie miejscowości. Protestujący podłożyli ogień pod samochody i zabarykadowali ulice.
Protesty te są reakcją na zamach w świątyni w Wiedniu. Świadkowie wydarzenia opisują, że grupa mężczyzn należących do fundamentalistów sikhijskich z wysokiej kasty, zaatakowała duchownych, którzy, według ich mniemania, zlekceważyli świętą księgę Sikhów. Rozpętała się walka, mężczyźni mieli ze sobą noże i pistolet.
Sant Rama Anand zmarł w szpitalu w skutek odniesionych ran wcześnie rano w poniedziałek (25.05), podała austriacka policja. Stan drugiego duchownego jest stabilny. Do tej pory policja zatrzymała sześciu mężczyzn, nie wyklucza się jednak kolejnych aresztowań.
„Wszyscy się modlili i nagle się zaczęło, w ruch poszły noże i pistolety” opowiada świadek wydarzenia, Nermal Singh. W czasie ataku w świątyni przebywało kilkaset osób. Świątynia mieści się Rudolfsheim, 15 dzielnicy Wiednia. Szacuje się, że w Austrii mieszka około 3 tysięcy Sikhów. Świątynia w Rudolfsheim jest prowadzona przez wyznawców Sri Guru Ravidas, który założył sikhijską sektę Dera Sach Khand.
W odwecie Sikhowie rozpoczęli zamieszki w Jalandhar, indyjskim mieście w stanie Pendżab. Ludzie tysiącami wyszli na ulice i protestują od niedzieli. Protestujący podpalili kilka pojazdów i zdemolowali budynki rządowe. "Cała sprawa przeniosła się poza Jalandhar na pobliskie miejscowości i w związku z tym ogłoszono godzinę policyjną. Władze Pendżabu poprosiły także armie krajową o pozostawanie w stanie gotowości" podają media.
Sikhizm – religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak. Obecnie na świecie jest ok. 24 milionów wyznawców tej religii (sikhów) – żyją oni głównie w indyjskim Pendżabie, ale posiadają także liczną kilkumilionową diasporę rozsianą po krajach dawnego Imperium Brytyjskiego i w USA (tu bardzo liczni są również zachodni konwertyci na sikhizm – często w bardzo nieortodoksyjnej formie). Najważniejszym miejscem kultu jest „Złota Świątynia” w Amritsarze, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, thetimesofindia.com, pl.wikipedia.org