Hamas i Fatah rozpoczęły rozmowy na temat utworzenia wspólnego rządu
- IAR
Dwa rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania Hamas i Fatah rozpoczęły rozmowy na temat utworzenia wspólnego rządu. W negocjacjach pośredniczy Egipt. Rozmowy o pojednaniu są jednym z warunków zawarcia przez Izrael rozejmu w Strefie Gazy.
Autonomia Palestyńska od blisko dwóch lat jest podzielona. Radykalne ugrupowanie Hamas kontroluje Strefę Gazy, Fatah - popierający prezydenta Mahmuda Abbasa rządzi Zachodnim Brzegiem. Rozpoczęte w Kairze rozmowy mają doprowadzić do powstania rządu jedności narodowej. Szef egipskiego wywiadu Omar Slejman wyraził nadzieję, że jest to koniec podziału kraju, który trwał zbyt długo. Wezwał obie strony, aby ugrupowania wszelkie uprzedzenia odłożyły na bok i porozumiały się, bo Autonomia Palestyńska znalazła się w szczególnej sytuacji.
W rozmowach oprócz Hamasu i Fatahu uczestniczy jeszcze 8 innych ugrupowań. Wszystkie partie mają powołać 5 komisji, które zajmą się rozwiązaniem najważniejszych problemów. Chodzi między innymi o stworzenie wspólnych służb bezpieczeństwa oraz rozpisanie wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Komisje mają rozpocząć pracę 8 marca.