Iran/ Władze w Teheranie wznowiły program jądrowy
Mohammad Saidi, zastępca szefa Irańskiej Agencji Energii Atomowej ogłosił w poniedziałek wznowienie pracy instalacji przetwarzania uranu znajdującej się w pobliżu miasta Isfahan. Stany Zjednoczone i Unia Europejska zagroziły wniesieniem sprawy na forum Rady Bezpieczeństwa i nałożeniem sankcji.
Ośrodek w Isfahan jest najważniejszą irańską instalacją przetwarzania uranu, w której z rudy uranowej uzyskuje się sześciofluorek uranu. Z niego w procesie dyfuzji gazowej można otrzymać uran wysokowzbogacony, wykorzystywany m.in. w broni jądrowej. Według Saidiego, instalacja będzie działać pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która zainstalowała tam urządzenia kontrolne.
Pomimo zapewnień Iranu o pokojowym wykorzystaniu technologii nuklearnej, posunięcie władz w Teheranie spowodowało szereg krytycznych opinii. Zarówno Unia Europejska jak i Stany Zjednoczone są zdania, że jest to krok na drodze do budowy broni atomowej i rozważają oddanie sprawy pod osąd Rady Bezpieczeństwa, która może nałożyć na Iran sankcje. We wtorek ma się zebrać Rada Gubernatorów MAEA, by omówić sytuację i uzgodnić dalszy plan działania.
W niedzielę władze Iranu odrzuciły pakiet propozycji Unii Europejskiej mający skłonić Iran do porzucenia programu atomowego, uznając go za „obraźliwy” i „poniżający”. Nie było w nim bowiem zgody na wzbogacanie uranu. Władze w Teheranie wciąż są zainteresowane prowadzeniem negocjacji z UE, pod warunkiem zagwarantowania prawa do produkcji własnego paliwa jądrowego.
/Źródła: BBC, CNN, ONET/