Rosja może przywrócić karę śmierci od początku nowego roku
Już w przyszłym tygodniu (03.11) Trybunał Konstytucyjny Rosji ma zamiar rozpatrzyć sprawę możliwości powrotu do kary śmierci w kraju, która weszłaby w życie od 1 stycznia 2010 roku. Z petycją do Trybunału Konstytucyjnego wystąpił Sąd Najwyższy Rosji w czwartek (29.10), motywując ją brakiem, począwszy od nowego roku, formalnych przesłanek do zachowania moratorium na stosowanie najwyższego wymiaru kary.
Rosyjski Sąd Najwyższy oczekuje wyjaśnienia Postanowienia TK Rosji z 2 lutego 1999 roku, które regulowało brak możliwości wydawania wyroków kary śmierci do momentu, kiedy stanie się możliwe rozpatrzenie spraw karnych przez sąd za uczestnictwem ławy przysięgłych na terytorium całego kraju. Jedynym regionem, w którym nie funkcjonuje instytucja sądów przysięgłych jest Republika Czeczeńska. W Czeczenii sądy przysięgłe rozpoczną swoją pracę 1 stycznia 2010. Oznacza to, że nie będzie odtąd formalnych przeszkód do stosowania kary śmierci w Rosji.
Według Władimira Dawydowa, sędziego SN, są pewne podstawy prawne umożliwiające skazywanie na najwyższy wymiar kary, istnieją jednak pewne sprzeczności z prawem międzynarodowym. Chodzi o podpisany przez Rosję w 1983 roku w Strasburgu Protokół nr 6 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, dotyczący zniesienia kary śmierci. Protokół nie został jeszcze ratyfikowany przez Rosję. Jednak według Sądu Najwyższego, zgodnie z Konwencją wiedeńską z roku 1969 o prawie traktatów, państwo takie nadal zobowiązuje się do wstrzymania wykonywania działań zakazanych aktami prawnymi.
Upoważniony do spraw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin uważa, że jakakolwiek postać zastosowania kary śmierci w Rosji oznaczałaby jej automatyczne wykluczenie z Rady Europy. "Tym sposobem, de facto mamy do czynienia z pełnym zniesieniem kary śmierci w Rosji i moim zdaniem ma to bardzo wyraźną podstawę prawną" – dodał.
Ponadto, wątpliwości rosyjskich prawników co do powrotu kary śmierci budzi konstrukcja samego roz. II art. 20 Konstytucji Rosji. Reguluje on stosowanie tej kary w przypadku szczególnie ciężkich przestępstw przeciwko ludzkiemu życiu "aż do jej zniesienia", co świadczy o tymczasowym charakterze jej istnienia.
Rosyjscy obrońcy praw człowieka wzywają do ostatecznego zniesienia kary śmierci w Rosji. Lider ruchu "Na cześć praw człowieka" Liew Ponomarjow twierdzi, że kara śmerci powinna być zniesiona nawet, jeżeli napotka to negatywny stosunek społeczeństwa. Przytoczył również dwa sprzeczne ze sobą fakty: niemal 80% Rosjan jest za karą śmierci, podczas gdy 70% deklaruje swe wyznanie prawosławne.
Na podstawie: Ksrf.ru, Lenta.ru, News.ru, Rian.ru, Constitution.ru