Sąd Konstytucyjny nie odpowiedział na pytanie Juszczenki
Ukraiński Sąd Konstytucyjny wydał w czwartek (30.04) postanowienie, na mocy której orzekł, iż zgłoszenie kandydata na premiera jest wyłącznym prawem koalicji parlamentarnej. Nie dał jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy powstała w grudniu ub. r. koalicja powinna ponownie wnieść kandydaturę premiera. Sprawę rozpatrywano na wniosek prezydenta Wiktora Juszczenko. Zdaniem Juszczenki parlament, przy stworzeniu nowej koalicji powinien ponownie zgłosić kandydaturę premiera. Ponieważ po rozpadzie koalicji Naszej Ukrainy-Ludowej Samooobrony z Blokiem Julii Tymoszenko, a nastepnie stworzeniu nowej już z udziałem Bloku Łytwyna, nie dokonano ponownego wyznaczenia premiera, Julia Tymoszenko, zdaniem prezydenta, pełni funkcję niezgodnie z prawem.
Sąd Konstytucyjny orzekł, że zgłoszenie kandydatur premiera oraz ministrów (za wyjątkiem ministra obrony i ministra spraw zagranicznych) jest wyłączną kompetencją koalicji frakcji parlamentarnych. Z kolei sformowanie przez frakcje deputowanych Rady Najwyższej koalicji parlamentarnej odnosi się do nowo wybranego składu parlamentu, jak też do zawiązania koalicji w przypadku rozwiązania poprzedniej.
Zdaniem Anatolija Selywanowa, przedstawiciela Rady Najwyższej w Sądzie Konstytucyjnym, oznacza to, że koalicja ma prawo, ale nie obowiązek zgłaszania składu rządu, w tym premiera. Z kolei przedstawiciel Sekretariatu Prezydenta, Marina Stawnijczuk oświadczyła, że decyzja sądu wyraźnie wskazuje, że koalicja ma swój zasadniczy cel, jakim jest stworzenie rządu. Nowa koalicja powinna więc zgłosić prezydentowi kandydaturę premiera.
Na podstawie: ccu.gov.ua, korrespondent.net