Ukraina/ 100 dni Juszczenki
Pierwsze sto dni prezydentury Wiktora Juszczenki na Ukrainie przyniosły mu sukces na arenie międzynarodowej oraz znaczne poparcie w kraju, jednak kwestie gospodarcze wciąż pozostają nierozwiązane. Pomimo poważnych problemów ekonomicznych, w obliczu których stoi gospodarka ukraińska, według oficjalnych sondaży 47% Ukraińców wierzy, że kraj zmierza w dobrym kierunku.
Według sondażu przeprowadzonego przez Democratic Initiatives Foundation, Juszcznko cieszy się wśród swoich rodaków 60% poparciem. Zdaniem obserwatorów, prezydent podtrzymał nadzieje Ukraińców na lepsze życie, a morale społeczeństwa utrzymują się na wysokim poziomie.
Wiara mieszkańców Ukrainy w prezydenta może wypływać z aprobaty dla takich posunięć, jak uchwalenie korzystnego dla nich budżetu. Przyjęta w marcu ustawa budżetowa przewiduje 24% wzrost wydatków państwa na emerytury i zwiększenie pensji w sektorze państwowym o 57%. Te posunięcia spowodowały wzrost publicznych dochodów o 25%, co przy średnich dochodach na poziomie 101 euro znacznie wpływa na poprawę nastrojów społecznych.
Jednak wg Julii Tiszczenko z Ukraińskiego Niezależnego Centrum Studiów Politycznych faktyczny status quo na Ukrainie nie uległ radykalnym zmianom przez pierwszy kwartał rządów Juszczenki. W wywiadzie dla RIA Novosti Tiszczenko dała również do zrozumienia, że wiele kwestii gospodarczych i politycznych pozostaje pod znakiem zapytania.
Do kwestii drażliwych należą rotacje na szczeblach rządowych, jakich dokonuje prezydent. Nietrudno doszukać się związków między awansem pewnych osób a rolą jaką odegrały podczas Pomarańczowej Rewolucji. Sojusznicy Juszczenki obsadzają wysokie stanowiska, natomiast urzędnicy „poprzedniej ekipy” często muszą pożegnać się z pełnioną dotąd funkcją. Nie zawsze takie rotacje idą w parze z zadowoleniem społeczeństwa, które często chętniej na danym stanowisku widziałoby inne osoby.
Według Tiszczenko nie można jednak mieć do prezydenta istotnych pretensji za takie, a nie inne posunięcia, gdyż podczas kampanii wyborczej nie obiecywał on jednoznacznie diametralnej poprawy sytuacji w kraju w krótkim czasie. Do realizacji obietnic Juszczenki nie wystarczy czas 100 dni. Tiszczenko zauważyła jednak, że jak dotąd nie zostały podjęte żadne konkretne działania w celu realizacji pewnych konkretnych obietnic z czasów kampanii (np. brak powołania instytucji do walki z korupcją).
Wiktor Juszczenko umiejętnie prowadzi zaś politykę międzynarodową. Nie odciął się od współpracy gospodarczej i politycznej z Federacją Rosyjską, jednocześnie deklarując, że celem Ukrainy będzie integracja z Unią Europejską. Podjął także rozmowy w sprawie ewentualnej reorganizacji GUUAM, wzbudzając wśród swoich rozmówców zaufanie.
źródła: http://en.rian.ru, www.iol.co.za ;