Kolejna podwyżka płacy minimalnej w Wenezueli
W miniony piątek (01.03) prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił podniesienie płacy minimalnej w kraju o 30%. Jest to już druga podwyżka w tym roku. Obecnie najniższa stawka w Wenezueli wynosi 7300 VEF (bolivares venezolanos), odpowiednik 1,158 USD.
Podczas gdy rząd podniesienie płacy minimalnej przedstawia jako sposóbna zapewnienie ochrony obywatelom dotkniętym kryzysem, krytycy widzą w tym działaniu upadek socjalistycznego modelu gospodarczego. Maduro poinformował również o podwyżkach płac dla urzędników oraz funkcjonariuszy sił zbrojnych.
Przyczyną tych działań jest kryzys ekonomiczny oraz wysoka stopa inflacji w Wenezueli. W ostatnich miesiącach wzrosła i obecnie jest najwyższa na świecie - 70% w skali roku według najnowszych oficjalnych danych opublikowanych w grudniu 2014.
W ciągu ostatniego tygodnia wenezuelska opozycja ogłosiła nieoficjalnie, że bieżąca inflacja wynosi 100% w skali roku.
Podwyżki płac są niezbędnym krokiem. Dzięki temu ludzie mogą poradzić sobie z wysoką inflacją. Przeciwnicy Maduro uważają jego działania za niewystarczające do zaspokojenia głębokich problemów gospodarczych kraju. Analitycy podają, że jedynym rozwiązaniem jest działanie opozycji, która będzie próbowała wymusić ograniczenia inflacji. Jednak aby było to możliwe, rząd powinien zmniejszyć wydatki na cele publiczne oraz deficyt budżetowy.
Inflacja nie jest efektem działań stricte politycznych, ale opiera się na wielu czynnikach: kontroli produkcji, importu, dystrybucji produktów i usług.
Źródło: BBC Mundo, Latin Post