Pogrzeb papieża Jana Pawła II
Ostatni hołd papieżowi oddało ponad 200 prezydentów i premierów, a także wysokich przedstawicieli innych religii, także judaizmu i islamu. Papież Jan Paweł II został pochowany w podziemiach Bazyliki Św. Piotra w krypcie Jana XXIII, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grób Św. Piotra. Ocenia się, iż za pośrednictwem mediów uroczystości żałobne obserwowało dwa miliardy ludzi na całym świecie.
W ostatnich latach największą i najdonioślejszą ceremonią pogrzebową był pogrzeb papieża Jana Pawła II – postaci o szczególnym znaczeniu dla całego świata, ale przede wszystkim dla Polski i Polaków.
Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W czasie II wojny światowej uczęszczał do konspiracyjnego seminarium duchownego, by w 1946 roku zostać księdzem. W 1958 roku mianowany biskupem, w 1967 roku – kardynałem. Obok prymasa Stefana Wyszyńskiego był najważniejszą postacią Episkopatu Polski. Papieżem został wybrany w czasie konklawe po śmierci swojego poprzednika Jana Pawła I. Wynik wyboru ogłoszono 16 października 1978 roku. Był to początek 27-letniego pontyfikatu Papieża-Polaka, trzeciego pod względem czasu trwania w historii kościoła katolickiego. Jan Paweł II wniósł niezwykły wkład w rozwój kościoła katolickiego, a także poprawę jego stosunków z innymi wielkimi religiami (przede wszystkim z judaizmem i islamem). Niezwykle istotnym elementem działalności papieża były jego zagraniczne pielgrzymki, których odbył ponad 100.
Trudy pontyfikatu, liczne operacje, a także zamach na życie papieża jaki miał miejsce 13 maja 1981 roku spowodowały pogorszenie się stanu zdrowia Jana Pawła II. Od początku lat 90. cierpiał na chorobę Parkinsona. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec marca, pomimo pogarszającego papież zdecydował o pozostaniu w swoim domu. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Wydarzenia te śledziło na bieżąco wiele milionów wiernych – zarówno na Placu Św. Piotra w Rzymie jak i za pośrednictwem mediów na całym świecie.
W dzień po śmierci papieża, tj. 3 kwietnia 2005 roku, w Polsce ogłoszono żałobę narodową, która miała trwać do dnia pogrzebu Jana Pawła II. Rada Ministrów zwróciła się z apelem do wszystkich obywateli Polski o wspólne uczczenie pamięci zmarłego papieża. W związku z tym odwołano wszelkie imprezy o charakterze rozrywkowym, stacje telewizyjne większość czasu poświęcały aktualnym wydarzeniom związanym z sytuacją w Watykanie, a także wspomnieniom o zmarłym. Msze święte i nocne czuwania odbywały się w całym kraju, na placach i ulicach miast.
Pogrzeb papieża Jana Pawła II miał miejsce 8 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Żałobnej mszy świętej na Placu Św. Piotra, koncelebrowanej przez 140 kardynałów i patriarchów kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Joseph Ratzinger (który został kolejnym papieżem w 11 dni później, przyjmując imię Benedykta XVI). W uroczystości żałobnej pod Bazyliką Św. Piotra i w jej okolicy uczestniczyło blisko milion wiernych z całego świata (w tym wielu Polaków – uruchomiono specjalne pociągi z Polski do Rzymu, by umożliwić wiernym dojazd na uroczystości). Ostatni hołd papieżowi oddało ponad 200 prezydentów i premierów, a także wysokich przedstawicieli innych religii, także judaizmu i islamu. Papież Jan Paweł II został pochowany w podziemiach Bazyliki Św. Piotra w krypcie Jana XXIII, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grób Św. Piotra. Ocenia się, iż za pośrednictwem mediów uroczystości żałobne obserwowało dwa miliardy ludzi na całym świecie.
Uroczystości żałobne zorganizowano także w największych miastach Polski, m.in. w Warszawie i Krakowie. Obok nabożeństw organizowanych w kosciołach, uroczystości żałobne odbywały się na największych placach miast, np. na Placu Piłsudskiego w Warszawie – w centralnych uroczystościach żałobnych 5 kwietnia 2005 roku na Placu Piłsudskiego wzięło udział kilkaset tysięcy ludzi. Pogrzeb papieża Jana Pawła II był także transmitowany przez telewizję za pośrednictwem telebimów, tak by umożliwić wiernym uczestniczenie w uroczystościach w miejscach takich jak Pl. Piłsudskiego. Ludzie gromadzili się także w miejscach szczególnie związanych ze zmarłym papieżem – najsłynniejszym z takich miejsc jest słynne „papieskie okno” w Krakowie przy ulicy Franciszkańskiej 3.
Uwagę zwraca rola mediów transmitujących tego rodzaju uroczystości. Przekaz za pośrednictwem radia, telewizji czy Internetu pozwala de facto uczestniczyć w tego rodzaju uroczystościach znacznie większej grupie ludzi, niż byłoby to możliwe bez udziału środków masowego przekazu. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie transmisji bezpośrednio do domów, ale także uroczystości organizowanych w centralnych punktach miast, gdzie gromadzą się tysiące ludzi. Z pewnością podobnie będzie w przypadku pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, tym bardziej że w bezpośrednie sąsiedztwo Bazyliki Mariackiej i Wawelu ze względów bezpieczeństwa zostaną dopuszczeni jedynie najważniejsi goście – prezydencji, premierzy i inni przedstawiciele państw.