Rosja - BRIC - raport gospodarczy psz.pl
Rynek kredytowy
Chociaż sytuacja na rynku kredytowym ulega poprawie, nie obywa się bez problemów. Z dniem 30 kwietnia br. rosyjski bank centralny po raz kolejny obniżył stopę redyskontową o 25 punktów procentowych – z 8,25 do 8 proc. chcąc tym samym stymulować wzrost akcji kredytowej. Skutków póki co nie widać. Wielkość kredytów w I kwartale spadła o 1 proc. a wzrost PKB jest coraz wolniejszy. O ile w III kwartale 2009 roku wynosił on 2 proc., w IV – 1,7 proc., to w I kwartale 2010 r. już tylko 0,6 proc.
Banki zamiast kredytować gospodarkę skupują papiery wartościowe, których udział w portfelu w I kwartale zwiększył się o 16 proc.
Dość dobrze mają się same instytucje kredytowe. W pierwszym kwartale 2010 r. większość (ok. 850) z nich odnotowała zyski, na ogólną sumę 141 mld rubli. Stratą zakończyło kwartał ok. 150 instytucji, a jej sumaryczna wysokość wyniosła 24 mld rubli.
Ceny ropy
Dobrą wróżbą dla Rosji jest wzrostowy trend cen ropy na rynkach światowych. Pod koniec kwietnia cena dochodziła do 90 dolarów za baryłkę. Wpływa to bezpośrednio na budżet państwa i jeśli nie nastąpi załamanie trendu, Rosja w większym stopniu będzie pokrywać deficyt ze środków własnych, a w mniejszym z zagranicznych kredytów. Deficyt budżetowy na 2010 rok jest planowany na poziomie 6,7 proc. PKB (ok. 90 mld USD).
Rosja sprzedała euroobligacje
Z końcem kwietnia Rosja pojawiła się po ponad 10-letniej przerwie na rynku euroobligacji. Zainteresowanie papierami 5-krotnie przewyższyło planowaną podaż. Rosja pożyczyła na rynku międzynarodowym 2 mld dolarów na 5 lat na 3,74 proc. rocznie oraz 3,5 mld dolarów na 10 lat i 5,08 proc. rocznie. Ma to być jedyna pożyczka rosyjskiego ministerstwa finansów na rynku międzynarodowym w tym roku. Analitycy oceniają, że obecnie przewyższa ona i tak potrzeby budżetu.
W grupie państw rozwijających się Rosja ma bardzo niskie wskaźniki zadłużenia. Na rynku zewnętrznym wynosi ono 2,5 proc. PKB (pożyczone 5,5 mld dolarów to mniej niż 0,5 proc. PKB), zaś na rynku wewnętrznym – 4,6 proc. PKB.
Rating
W połowie kwietnia FitchRatings przyznało Rosji rating BBB z prognozą „stabilny”. Wskazano jednocześnie, że w kraju nie ma oznak kryzysu bankowego, zaś antykryzysowe działania rządu przynoszą pozytywne efekty.