Rynek gazu w Europie, grudzień 2010
Bezpieczeństwo energetyczne i rozbudowa infrastruktury energetycznej będą priorytetami prezydencji jego kraju w Unii Europejskiej.
Węgierska prezydencja w Unii pod znakiem środkowoeuropejskich gazociągów
13 grudnia 2010 r.
Ivan Kovacs, wiceminister rozwoju narodowego Węgier, poinformował podczas konferencji prasowej, że bezpieczeństwo energetyczne i rozbudowa infrastruktury energetycznej będą priorytetami prezydencji jego kraju w Unii Europejskiej.
Budapeszt zainteresowany jest czterema wielkimi projektami gazowymi. Najważniejszym z nich jest, wspierany przez Unię, gazociąg Nabucco, którego nitka o długości 384 km przebiegać ma przez Węgry. Kolejnym, jest rosyjski South Stream, który ma docierać na Węgry z Serbii. Oprócz tego, minister Kovacs zaznaczył, że jego kraj zainteresowany jest także dwoma nowymi pomysłami. Najbliższym realizacji jest projekt AGRI. Ma on pozwolić na przesyłanie azerskiego gazu poprzez gruziński port LNG do Rumunii i dalej na Węgry.
W Budapeszcie zarejestrowana została azersko-gruzińsko-rumuńska spółka odpowiedzialna za inwestycję. Kolejnym, zdecydowanie odleglejszym, projektem jest połączenie krajów Grupy Wyszehradzkiej interkonektorami na linii pólnoc-południe. Początek środkowoeuropejskiego gazociągu miałby mieć miejsce w polskim porcie LNG, natomiast koniec w projektowanym gazoporcie na Słowenii.
Bartłomiej Derski
Źródła:
www.euractiv.com
www.news.az