Spartak Moskwa: finanse
Właściciel Spartaka - Leonid Fedun, jest powiązany z Łukoilem (wiceprezes, posiada 9,2% akcji) i jest uznawany za prawą rękę jego głównego właściciela i prezesa – Wagita Alekpierowa. W 2009 roku jego majątek był wyceniany przez „Forbesa” na 43 mld dolarów, co dawało mu 122 miejsce na liście najbogatszych. Budżet Spartaka w 2010 roku zaplanowano na ok. 65 mln dolarów. Rok wcześniej oscylował on wokół sumy 70 mln dolarów, przy czym dla utrzymania go, zoptymalizowano koszty, jak również odłożono w czasie rozpoczęcie budowy stadionu „Spartak”.
1. Krótka historia
Klub działa od 1922 roku. Najpierw jako Moskiewskie Kółko Sportowe, a od 1935 roku pod nazwą „Spartak”. Już w 1936 roku zdobył mistrzostwo ZSRR i przez następne lata był jednym z najlepszych klubów. Po rozpadzie ZSRR i organizacji rozgrywek przez Federację Rosyjską Spartak był praktycznie niepokonany, zdobywając w dziesięciu sezonach (między 1992 a 2001) dziewięć tytułów mistrzowskich. Obecnie o klubie mówi się „wiecznie drugi”, gdyż zdobywał wicemistrzostwo w sezonach 2005, 2006, 2007 i 2009. Trenerem jest Walerij Karpin.
2. Właściciel
Leonid Fedun jest powiązany z Łukoilem (wiceprezes, posiada 9,2% akcji) i jest uznawany za prawą rękę jego głównego właściciela i prezesa – Wagita Alekpierowa. W 2009 roku jego majątek był wyceniany przez Forbesa na 43 mld dolarów, co dawało mu 122 miejsce na liście najbogatszych.
3. Przychody/budżet
Budżet w 2010 roku zaplanowano na ok. 65 mln dolarów. Rok wcześniej oscylował on wokół sumy 70 mln dolarów, przy czym dla utrzymania go, zoptymalizowano koszty, jak również odłożono w czasie rozpoczęcie budowy stadionu „Spartak”.
Sumę 35-40 mln dolarów klub planuje zarobić samodzielnie, zaś pozostała część będzie pochodzić od sponsorów.
Spartak jest uznawany za klub, który w przeciwieństwie do wielu nie ma problemów finansowych, albo też informacje o nich nie wyciekają do mediów.
4. Główni sponsorzy
Generalnym sponsorem Spartaku jest Łukoil - druga co do wielkości rosyjska spółka, zajmująca się wydobyciem i przeróbką ropy naftowej (pierwszą jest Rosneft). Z perspektywy udokumentowanych złóż i ich zasobów jest również druga, tym razem na świecie (za ExxonMobil). W listopadzie 2009 roku rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa nałożyła na firmę karę w wysokości 6,54 mld rubli (ok. 160 mln euro) za wykorzystywanie pozycji monopolistycznej. Technicznym sponsorem jest Nike.
5. Stadion
Spartak nigdy nie miał własnego stadionu. Rozgrywki odbywały się na Stadionie Olimpijskim w Łużnikach (mieści prawie 85 tys. kibiców i w rankingu stadionów ma pięć gwiazdek) albo stadionie Lokomotiwu. Chociaż próby rozpoczęcia budowy własnego obiektu trwają od 1994 roku, kilkakrotnie zakończyły się fiaskiem w związku z problemami na terenie, gdzie miał być wybudowany (od protestów mieszkańców przeciwko likwidacji garaży, ekologów przeciwko wyrębowi drzew, do zbyt dużej sumy za dzierżawę działki). Władze Moskwy w 2006 roku ostatecznie wyznaczyły teren pod budowę. Obecnie jest przygotowywana dokumentacja, chociaż pojawiają się nowe problemy. Budowa stadionu, który pomieści 42 tys. kibiców, jest na obecnym etapie wyceniana na 150 mln euro. Właściciel klubu planuje zakończenie prac na 2014 rok.
6. Rozpoznawalność marki
W ramach klubu Spartak Moskwa działają sekcje piłki nożnej, koszykówki oraz hokeja. W celu zorganizowania nieformalnych grup kibiców oraz popularyzacji wszystkich klubów funkcjonujących pod tą marką, w 2005 roku jako oddolna inicjatywa powstał ruch „Fratria”. Miało to również poprawić bezpieczeństwo na stadionach, gdyż w latach 90. XX oraz na początku obecnego dziesięciolecia mecze często kończyły się zamieszkami. Poza kibicowaniem w ramach „Fratrii” funkcjonują specjalne grupy, których zadaniem jest m.in. przygotowanie wizualnej oprawy na stadionie.
Liczbę kibiców ocenia się na ok. 2,2 mln, co plasuje go w czołówce rosyjskich klubów. W systemie Поиск@Mail.Ru ponad 19% zapytań dotyczy właśnie tej drużyny.