Albania chce przyjęcia Kosowa do ONZ
Podczas wystąpienia na trwającej 63 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, prezydent Albanii Bamir Topi zachęcał, aby Kosowo jak najszybciej zostało przyjęte do ONZ oraz zostało objęte perspektywą integracji euroatlantyckiej.
Przemawiając z trybuny Zgromadzenia Ogólnego w środę (24.9) albański prezydent oświadczył, że każda próba przeszkodzenia Kosowu na drodze konsolidacji jego państwowości będzie pośrednio wymierzona przeciwko integracji Bałkanów Zachodnich z UE i NATO. Bamir Topi odniósł się tym samym do serbskiej inicjatywy skierowania pozwu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (ICJ) w sprawie zbadania legalności jednostronnego proklamowania niepodległości przez Kosowo.
"Niepodległość Kosowa ostatecznie uwolniła południowo-wschodnią część Europy od zagrożenia wojną, międzynarodowych konfliktów oraz czystek etnicznych i ludobójstwa. Niepodległość Kosowa spełnia i szanuje wolną wolę jego narodu i kończy czas represji politycznych i historycznej nieprawdy" - twierdzi prezydent Albanii.
Bałkańskie media zwracają uwagę, że władze Kosowa już w pierwszych dniach po ogłoszeniu niepodległości w lutym br. spodziewały się, że na tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ich kraj zostanie przyjęty w poczet członków ONZ. Prezydent Kosowa Fatmir Sejdiu oraz premier Hashim Thaqi podjęli w tej sprawie ofensywę dyplomatyczną, jednak już latem br., widząc, że proces uznania Kosowa na arenie międzynarodowej nie przebiega z pożądaną przez nich szybkością, odstąpili od lobbowania w tej kwestii na forum globalnym. Do chwili obecnej, niepodległość Kosowa poparło 47 państw, a od marca br. zdecydowało się na taki krok zaledwie 12 krajów - ostatnimi z nich są Malta i Samoa. Do przyjęcia Kosowa w skład ONZ konieczne byłoby głosowanie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ i poparcie 97 państw członkowskich tej organizacji.
Niemniej jednak, na tegoroczne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Fatmir Sejdiu i premier Hashim Thaqi przybyli w charakterze obserwatorów.
Tirana uchodzi za najbliższego sojusznika niepodległego Kosowa w Europie i na świecie.
Na podstawie: rts.co.yu, tanjug.co.yu, president.al
Na zdjęciu: prezydent Albanii przemawiający z trybuny Zgromadzenia Ogólnego ONZ, za: president.al