Badania nad sieciami internetowymi w Europie
Zaskakujące, w opinii publicznej, okazały się wyniki badań jakie przez ostatnie pięć lat prowadzono w Europie nad lokalnymi sieciami internetowymi. Badaczy najbardziej zaskoczył fakt, że co czwarty mieszkaniec Starego Kontynentu nigdy nie korzystał z komputera. Poza tym ponad jedna trzecia mieszkańców Europy nie czuła potrzeby używania sieci. Około 25% badanych uważa, że połączenie z internetem to dla nich luksus, na jaki nie mogą sobie pozwolić. Wyniki informują także, że do najmniej aktywnych użytkowników sieci należą bezrobotni oraz osoby po 65 roku życia.
W ubiegłym roku ponad 50% mieszkańców Europy korzystała regularnie z internetu i przeglądała strony internetowe. Wynika z tego, że liczba użytkowników internetu stale wzrasta, ponieważ cztery lata wcześniej ilość takich osób wahała się w granicach 30-35%.
Cztery na pięć osób z tych, które z internetu korzystają dość regularnie, używa szybkiego łącza. Tutaj również odnotowano wzrost w porównaniu z rokiem 2004. Wtedy bowiem z połączenia szybszego niż 2 megabity na sekundę korzystało niecałe 35% obywateli.
Najbardziej aktywnymi użytkownikami internetowymi okazali się mieszkańcy Łotwy i Estoni. Według wyników badań umieszczają oni również na serwerach więcej plików niż obywatele jakiegokolwiek innego państwa Unii Europejskiej.
Najwięcej korzystających z sieci można znaleźć wśród ludzi młodych, co nie zaskoczyło badaczy. Prawie 70% osób poniżej 24 roku życia używa inernetu codziennie. Młodzi ludzie dobrze radzą sobie z nowymi technologiami i niechętnie zgadzają się płacić za pliki video oraz muzyczne. Ponad 30% z nich twierdzi, że gdyby była taka możliwość to nie płaciliby wcale.
Podsumowując wyniki badać, Viviane Reding - komisarz do spraw społeczeństwa informacyjnego i mediów zauważa, że młodzi ludzie stanowią ogromny potencjał "cyfrowego świata", więc politycy i aktywiści powinni wyjść im naprzeciw i ułatwić dostęp do najnowszych osiągnięć technologicznych.
Na podstawie: bbc.co.uk