Bałkany Zachodnie coraz bliżej UE
Komisja Europejska zdecydowała się objąć Macedonię, Czarnogórę i Serbię ruchem bezwizowym z państwami będącymi w strefie Schengen. Może to być dla tych krajów duży krok w kierunku Unii Europejskiej. Na początku 2009 roku Komisja Europejska wydała państwom Bałkanów Zachodnich listę warunków, jakie muszą spełnić, aby ich obywatele mogli korzystać z bezwizowego ruchu. Teraz, na podstawie raportów, państwa te zostaną poddane ocenie, w jakim stopniu udało im się zrealizować wcześniej określone cele. Jeśli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich zaakceptują wyniki raportów w październiku tego roku, to droga bezwizowa dla Bałkanów Zachodnich zostanie otwarta 1 stycznia 2010 roku.
Dla Macedonii Serbii i Czarnogóry sprostanie postawionym przez Unię kryteriom jest bardzo dużym sukcesem politycznym. Przeprowadzono w tych krajach wiele reform, w bardzo krótkim czasie. Pozwoliły one przybliżyć się do struktur unijnych. Politycy poprawili między innymi kwestie bezpieczeństwa (poprawa ochrony granic), wymiar sprawiedliwości (ochrona praw człowieka) oraz sprawy wewnętrzne (paszporty biometryczne). Ponadto rządy tych krajów coraz lepiej radzą sobie z walką ze zorganizowaną przestępczością i korupcją.
Decyzja o przyjęciu wymienionych krajów do ruchu bezwizowego nie obyła się bez kontrrowersji. Nie bez znaczenia pozostałfakt, że pominięte podczas tej decyzji takie kraje jak Kosowo czy Bośnię i Hercegowinę. Może to być przyczyną napięć politycznych na Bałkanach. Komisja Europejska wskazuje, że Bośnia i Hercegowina nie spełniła postawionych warunków, a Kosowo nie było brane pod uwagę, ponieważ pięć krajów członkowskich nie uznało jego niepodległości.
Realizacja warunków postawionych przez Unię znacząco przyspieczyła transformację polityczną krajów zgodnie ze strukturami unijnymi. Jeśli Unia przekreśliła Kosowo, to porzuciła również środki, które mogły jej pomóc wpłynąć znacznie na polityków tam rządzących.
Na podstawie: glossrbije.org, balkaninsight.com