Bośniacy otrzymali dodatkowy gaz z Serbii
Bośnia i Hercegowina, którą bardzo poważnie dotknął konflikt gazowy Rosji i Ukrainy otrzymała w miniony weekend (10 i 11.1) interwencyjne dostawy gazu z Serbii. Przedstawieciele bośniackiego sektora energetycznego podziękowali za pomoc prezydentowi Serbii Borisowi Tadićowi.
Ponowne zasilenie gazem znacznych obszarów Bośni i Hercegowiny, w tym jej stolicy - Sarajewa możliwe było dzięki dostawom niebieskiego paliwa zza wschodniej granicy kraju. Sarajewo, jak i duża część bośniakich miast jest ogrzewana tylko i wyłącznie gazem. Pierwsze interwencyjne dostawy gazu z Serbii rozpoczęły się w ostatnią sobotę (10.1).
Przedstawiciele bośniackiego sektora energetycznego reprezentowanego przez największą krajową firmę "BH Gas" potwierdzili, że zawarli z serbskim przedsiębiorstwem "Srbijagas" umowę o interwencyjny zakup 20 tys. metrów sześciennych gazu na godzinę, ktory będzie dostarczany do czasu wznowienia tranytowych dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę.
W związku dostawami, szef największego sarajewskiego przedsiębiorstwa gazowego "Sarajevogas" Adis Salkić złożył gorące podziękowania prezydentowi Serbii. "Dziękuję prezydentowi Tadićowi, że podczas braku gazu w Europie dał polityczną zgodę na taką pomoc" - napisał w telegramie Salkić.
Gest Serbii z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele bośniackich stronnictw politycznych, w tym lider Partii Akcji Demokratycznej (SDA), największego ugrupowania rządzącego w Federacji BiH - bośniacko - chorwackiej części federalnego państwa, Sulejman Tihić.
"Jest to szczególny przykład tego, jak kraje powinny współpracować w ciężkich okolicznościach. Jesteśmy świadomi tego, że Serbia ma również problemy z zabezpieczeniem wystarczającej ilości gazu, ale pomimo tego zdecydowała się na pomoc mieszkańcom Sarajewa" - komentował Tihić.
Serbia, podobnie jak inne kraje bałkańskie została głęboko dotknięta skutkami wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Podobnie jak w Bośni, duża część serbskich gospodarstw domowych jest ogrzewana niebieskim paliwem. Niedobory gazu udało się Serbom uzupełnić poprzez dodatkowe umowy z Węgrami i Austriakami oraz, tam gdzie było to możliwe, na zamianę ogrzewania gazowego na ogrzewanie mazutem.
Ocenia się, że gazowy gest dobrej woli ze strony Serbii może ocieplić napięte od czasów wojny domowej trwającej w latach 1992 - 95 stosunki pomiędzy dwoma największymi narodami zamieszkującymi Bośnię i Hercegowinę.
Na podstawie: rts.rs. tanjug.rs, politika.rs