Chorwacja-Albania/ Prezydenci chcą zacieśnienia współpracy
Prezydent Chorwacji Stjepan Mesić przebywa od poniedziałku (21.04) z oficjalną wizytą w Albanii, gdzie spotkał się z prezydentem Bamirem Topim oraz premierem Salim Berishą. Politycy rozmawiali o współpracy dwustronnej oraz o sytuacji w regionie.
Obydwaj przywódcy zgodnie stwierdzili podczas spotkań, że we wzajemnych stosunkach Zagrzebia i Tirany nie ma żadnych punktów spornych, a Chorwatów i Albańczyków wiążą ścisłe więzy przyjaźni.
Mesić i Topi zgodzili się, że niedawne zaproszenie Chorwacji i Albanii do NATO, jakie miało miejsce na szczycie Paktu w Bukareszcie na początku tego miesiąca dodatkowo otworzyło nowe możliwości współpracy. Zarówno Chorwacja jak i Albania od 2004 roku były wraz Macedonią sygnatariuszami tzw. Karty Adriatyckiej, której zadaniem było przygotowanie krajów Półwyspu Bałkańskiego do uczestnictwa w strukturach atlantyckich.
Prezydenci są również przekonani, że zaproszenie do uczestnictwa w NATO przyśpieszy jednocześnie proces integracji europejskiej Chorwacji i Albanii. Znacznie bardziej zaawansowana na drodze integracji z UE Chorwacja, która wczoraj (21.04) otworzyła dwa kolejne rozdziały w negocjacjach akcesyjnych z Brukselą, niezmiennie podkreśla swoje wsparcie dla europejskich aspiracji Albanii.
Stjepan Mesić zwrócił w czasie rozmów z albańskimi polityakmi uwagę, że stale wzrasta stopień współpracy gospodarczej Zagrzebia i Tirany. Zwłaszcza dotyczy to szeregu przedsięwzięć z dziedziny energetyki oraz przemysłu stoczniowo-morskiego.
W kwestii polityki regionalnej politycy chorwaccy i albańscy zgodzili się, że nie istnieje alternatywa dla integracji europejskiej dla wszystkich państw bałkańskich. Integracja ta powinna jednak przebiegać zgodnie z indywidualną sytuacją każdego państwa. Pozostawanie części państw regioniu poza strukturami unijnymi może według Mesića i Topiego doprowadzić do tendencji izolacjonistycznych i niebezpiecznego wzrostu tendencji radykalnych i nacjonalistycznych.
"Dobre i przyjacielskie stosunki pomiędzy Chorwacją i Albanią są częścią regionalnej, ale i ogólnoeuropejskiej koncepcji polityki chorwackiej" - mówił prezydent Stjepan Mesić podczas wizyty w albańskim parlamencie.
Prezydent Bamir Topi pozytywnie odniósł się także do uznania niepodległości Kosowa przez władze w Zagrzebiu. "Wierzymy, że niepodległe Kosowo jest nową realnością w regionie i z tą realnością trzeba żyć. Chorwacja swoim uznaniem tej niepodległości dała ważny impuls dla demokratyzacji regionu" - powiedział albański prezydent.
"Musimy pozbyć się starych przesądów i obaw, przestać być niewolnikiem przeszłości oraz historycznych lub pseudohistorycznych mitów i zwrócić się ku przyszłości. A nasza przyszłość leży we wzajemnej współpracy i w zjednoczonej Europie" - tłumaczył ze swojej strony prezydent Chorwacji, dodając, że w Unii Europejskiej powinno być zawsze miejsce dla europejskiej Serbii.
Na podstawie: vjesnik.hr, predsjednik.hr, president.al, jutarnji.hr