Czechy-Kosowo/ Praga debatuje nad Kosowem
Rząd Republiki Czeskiej będzie w tym tygodniu ponownie debatował nad uznaniem niepodległości Kosowa. Poprzednia próba decyzji w tej sprawie na początku kwietnia br. nie przyniosła rezultatu z powodu oporu części polityków zasiądających w gabinecie.
"Na jednym z najbliższych posiedzeń nasz rząd powróci do rozpatrywania problemu kosowskiego" - oświadczył we wtorek (13.05) praskiemu dziennikowi "Hospodarske noviny" wicepremier czeskiego rządu i zarazem minister ds. europejskich Alexander Vondra.
Czeski minister, członek Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), głównej partii centroprawicowej koalicji rządowej premiera Miroslava Topolanka jest uznawany za jednego z głównych orędowników uznania niepodległości Kosowa przez władze w Pradze.
Inne skrzydło Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), bliskie współzałożycielowi stronnictwa, obecnemu prezydentowi Czech Vaclavowi Klausovi jest od dłuższego czasu przeciwne uznaniu niepodległości dawnej serbskiej prowincji. Od niedawna jednak, rzecznicy bardziej proserbskiej polityki skupieni wokół ministra pracy i praw socjalnych Petra Nečasa zaczęli skłaniać się ku uznaniu jednostronnie proklamowanej niepodległości Kosowa.
"Pozytywny wynik wyborów parlamentarnych w Serbii nie zmienił mojego stanowiska, że uznanie niepodległości Kosowa było ciężkim błędem wspólnoty międzynarodowej. Mimo tego, stanowisko czeskie nie zmieni już tego, że prowincja stała się niepodległa" - powiedział "Hospodarskim novinom" minister Nečas.
Uznaniu niepodległości Kosowa sprzeciwia się również Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-ČSL), mająca w rządzie 5 tek ministerialnych.
"Rezultat serbskich wyborów jest dla mnie przyjemnym rozczarowaniem. Jest to powód dla którego chrześcijańscy demokraci zastanowią się nad uznaniem niepodległości Kosowa" - zapowiedział Cyril Svoboda, jeden z liderów Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-ČSL). Svoboda zapowiedział również, że nad zmianą stanowiska w kwestii Kosowa debatować będzie prezydium jego partii.
Przeciwny uznaniu niepodległości południowej serbskiej prowincji jest z kolei prezydent Vaclav Klaus, który wielokrotnie podkreślał w swoich wystąpieniach, iż polityka zastosowana przez państwa zachodnie w kwestii Kosowa nie może być modelem rozwiązywania problemów mniejszości narodowych. Klaus obawia się również, że uznanie jednostronnie proklamowanej niepodległości prowincji spowoduje efekt domina w postaci wybuchu roszczeń separatystycznych w wielu regionach świata.
2 kwietnia br. czeski rząd odłożył głosowanie nad uznaniem niepodległości Kosowa do czasu zakończenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Serbii przeprowadzonych 11 maja.
Na podstawie: b92.net, tanjug.co.yu, ihned.cz, lidovky.cz, vlada.cz