ETA ogłasza zawieszenie broni i koniec organizacji
- IAR
Baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła trwałe zawieszenie broni, które poddaje międzynarodowemu nadzorowi. W komunikacie i wideo zamieszczonym na internetowej stronie baskijskiego dziennika Gara trzech zamasokwanych członków ETA zapowiada wzięcie na siebie historycznej odpowiedzialności i rozpoczęcie procesu, którego celem jest rozwiązanie organizacji.
We wrześniu w Brukseli 20 polityków i laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, podpisało deklarację w której zaoferowało ETA pomoc w pokojowym dialogu z rządem. W zamian zażądali ogłoszenia przez Basków trwałego i nadzorowanego przez międzynarodowych obserwatorów zawieszenia broni. Odejścia od przemocy domagają się też od miesięcy niepodległościowe i nacjonaistyczne organizacje baskijskie. „Organizacje polityczne, związkowe i społeczne żądają od ETA oraz rządów Francji i Hiszpanii podjęcia kroków, których celem będzie odejście od przemocy i rozpoczęcie dialogu” - mówili jesienią podczas wiecu w San Sebastian nacjonaliści baskijscy. Dzisiejszy komunikat jest spełnieniem tych żądań. Rozpoczęcie samorozwiązania ETA uzależnia od zaakceptowania prawa do samostanowienia prowincji i wypuszczenia z więzienia polityków wspierających jej działania.
Przedstawiciele hiszpańskiego rządu oświadczyli, że zadeklarowane dzisiaj przez baskijskich sepratystów zawieszenie broni może nie wystarczyć, by w kraju zapanował pokój. Baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła trwałe zawieszenie broni, które poddaje międzynarodowemu nadzorowi. Komunikat wideo w tej sprawie znalazł się na stronie internetowej baskijskiego dziennika Gara.
Komentatorzy podkreślają jednak, że ETA kilkakrotnie już łamała ogłaszane przez siebie zawieszenie broni. Tak stało się m.in. w roku 2006, kiedy to zawieszenie broni trwało zaledwie 9 miesięcy.
Również hiszpańskie władze są w tej sprawie sceptyczne. Minister spraw wewnętrznych tego kraju Alfredo Perez Rubalcada mówi, że dzisiejsza deklaracja ETA to za mało w stosunku do oczekiwań. „Jeśli zapytacie mnie, czy jestem bardziej spokojny niż wczoraj, odpowiem szczerze, że tak. Jeśli zapytacie, czy to koniec, odpowiem „nie”. Jeśli zapytacie, czy tego oczekują mieszkańcy Hiszpanii, odpowiem, że nie” - powiedział minister.
Separatyści z ETA działają od 1959 roku. Celem ich zamachów byli głównie politycy, dziennikarze, sędziowie, wojskowi, policjanci i biznesmeni. Szacuje się, że w wyniku działań ETA zginęło prawie tysiąc osób.