G20 zdecydowana udzielić światowej gospodarce znacznej pomocy
- IAR
Państwa wchodzące w skład grupy G20 są zdecydowane udzielić światowej gospodarce znacznej i długotrwałej pomocy. Komunikat opublikowany po obradach ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 nie podaje jednak żadnych szczegółów. Nie wiadomo, o jakiej skali pomocy mowa, ani w jakim stopniu będzie ona koordynowana przez międzynarodowe instytucje finansowe, zamiast - jak dotąd - przez poszczególne rządy.
Ministrowie i prezesi spotkali się w Horsham w Wielkiej Brytanii, by radzić nad sposobami opanowania obecnego kryzysu gospodarczego.
We wcześniejszych doniesieniach mowa była o poważnych rozbieżnościach między Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią a Niemcami i kilkoma innymi państwami Unii. Anglosasi opowiadaja się za uruchomieniem dalszych bodźców finansowych i fiskalnych w celu pobudzenia popytu, podczas, gdy Niemcy podkreślają konieczność znacznie ostrzejszych regulacji prawnych na rynkach finansowych i sprawdzenia, czy dotychczasowa pomoc rzeczywiście przynosi efekty.
Pewne spory wzbudziła kwestia dofinansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tak zwana grupa BRIC - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - domaga się zmiany systemu głosowania w Funduszu, zdominowanego przez USA i Unię Europejską.
Grupę G20 tworzy 19 państw oraz Unia Europejska. Celem jej powołania była dyskusja nad wspólną polityką finansową. Jej członkowie spotykają się co roku.