Grecja - Macedonia/ Ateny zajmują nieustępliwe stanowisko w konflikcie z Macedonią
Podczas czwartkowego (6.03) spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, szefowa greckiej dyplomacji Dora Bakoyannis uzależniła poparcie dla członkostwa Macedonii w NATO od zakończenia konfliktu wokół nazwy tego państwa.
„W rozmowach z naszymi sojusznikami podkreśliłam, że polityka uprawiana przez rząd naszego sąsiada [Macedonię - przyp. red.] w jego relacjach z Grecją – w szczególności jego nieprzejednane stanowisko i działania według irredentystycznej i nacjonalistycznej logiki w sprawie nazwy, nie pozwalają nam zająć pozytywnego stanowiska [w sprawie członkostwa Macedonii w NATO - przyp. red.] tak jak ma to miejsce w przypadku Chorwacji i Albanii” – oświadczyła szefowa greckiej dyplomacji podczas zjazdu.
Tak jednoznaczne stawianie sprawy przez Grecję nie świadczy jednakże o generalnej niechęci do południowego sąsiada. Bakoyannis zapewniła, że Ateny są gotowe zrobić wszystko by znaleźć rozwiązanie. Podobne stanowisko, jak informował wysłannik ONZ Matthew Nimetz, prowadzący negocjacje miedzy oboma krajami, zajmują władze w Skopje.
Jak podaje serwis euobserver.com konflikt wokół nazwy państwa macedońskiego, może również zaważyć na staraniach tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej.
Spór dotyczący nazwy państwa macedońskiego ciągnie się od ogłoszenia przez Macedonię, byłą republikę jugosłowiańską, niepodległości w 1991 roku i przyjęcia oficjalnej nazwy ”Republika Macedonii”. Grecja, posiadająca na północy prowincję „Macedonia”, nie zgodziła się, by u jej północnych granic istniało takie państwo, gdyż mogłoby to jej zdaniem zagrażać integralności terytorialnej kraju. Skutkiem działania Aten ten północny sąsiad Grecji uznany został przez społeczność międzynarodową w 1993 roku jako: „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM - Former Yugoslav Republic of Macedonia). Rozwiązanie zostało zaakceptowane przez obie strony jako rozwiązanie tymczasowe. W rozwiązanie sporu zaangażował się ONZ, który prowadzi mediacje mające na celu wypracowanie ostatecznego kompromisu.
Na podstawie: iht.com, euboserver.com, news.ert.gr