Kolejne spory Skopje i Aten
Minister obrony Macedonii Zoran Konjanovski oświadczył w czwartek (14.8), iż Grecja wywierana na jego kraj presję militarną z powodu zorganizowania przez greckie siły zbrojne manewrów wojskowych w pobliżu macedońskiej granicy.
Jak informuje kierownictwo macedońskiego ministerstwa obrony, manewry armii greckiej budzą zaniepokojenie władz Macedonii. W komunikacie podkreśla się, że to nie pierwsze takie manewry, które w pobliżu macedońskich granic organizują Grecy.
Rzecznik prasowy Sztabu Generalnego armii macedońskiej Mircze Gorgovski stwierdził dzisiaj (14.8), ze siły zbrojne nie mają dokładnych informacji na temat przebiegu greckich manewrów. "Nie możemy jednak powiedzieć, że informacje naszego ministerstwa obrony są nieprawdziwe" - wyjaśniał przedstawiciel macdońskiej armii.
Gabinet prezydenta Macedonii Branko Crvekovskiego oświadczył z kolei, iż nie chce komentować doniesień ministra Zorana Konjanovskiego.
W niedawnym piśmie, które premier Macedonii Nikola Gruevski skierował do specjalnego wysłannika ONZ ds. rozwiązania sporów pomiędzy Skopje i Atenami Matthew Nimetza znalazły się słowa o "zaniepokojeniu Macedonii zwiększaniem się greckiego potencjału militarnego". Premier Gruevski nie sprecyzował jednak, gdzie siły greckie są rozlokowane, ani tez przeciwko komu miałyby skierować swoje siły zbrojne.
Jak dotąd, greckie czynniki rządowe nie zareagowały na doniesienia płynące ze Skopje.
Grecka armia liczy 116 tys. żołnierzy i dodatkowo dysponuje 240 tys. rezerwistów. Jej roczny budżet waha się w granicach 7 - 8 mln dolarów. Siły zbrojne Grecji są częścią NATO.
W dniu wczorajszym (13.8) odbyło się w Nowym jorku kolejne spotkanie negocjatorów greckich i macedońskich z wysłannikiem ONZ Matthew Nimetzem w sprawie rozwiązania sporu o nazwę Macedonia, którą posługują się władze w Skopje, a sprzeciwiają się Ateny. Dyplomaci nie doszli jednak do żadnych wiążących wniosków, a sprawę rozmów dodatkowo skomplikował niedawny list premiera Macedonii do Matthew Nimetza, w którym obok wspomnianego wyżej niepokoju z powodu wzrostu sił greckiej armii zażądał uznania przez Greków Macedońskiej Cerkwi Prawosławnej. Utworzono ją jeszcze w socjalistycznej Jugosławii w 1967 roku z macedońskich diecezji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Większość cerkwi prawosławnych na świecie nie uznaje kanoniczności macedońskich struktur cerkiewnych stojąc na stanowisku, że stworzono je na skutek politycznej decyzji ówczesnych władz Jugosławii. Ponadto, w swoim memoriale Nikola Gruevski zaproponował zmianę nazwy lotniska "Macedonia" w greckich Salonikach.
Przedstawiciele greckiego MSZ określili wczoraj nowe propozycje rządu Macedonii mianem "niepoważnych".
Na podstawie: rts.co.yu, mia.com.mk, vlada.mk, ert.gr