Komisja Europejska nie chce blokować chorwackiej akcesji
Komisja Europejska odrzuciła prośbę Słowenii, aby przełożyć na kwiecień lub maj kolejną konferencję Rady UE poświęconą chorwackim negocjacjom akcesyjnym. Od kilku miesięcy Słoweńcy blokują proces eurointegracji Chorwacji z powodu sporu granicznego pomiędzy obydwoma krajami.
Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Amadeu Altafaj Tardio oświadczył w poniedziałek (2.3) wieczorem, że nie można zgodzić się z propozycją czasowego zawieszenia rozmów akacesyjnych Chorwacji z UE. Według KE, Ljubljana i Zagrzeb powinny jak najszybciej podjąć polityczne decyzje, które ułatwiłyby rozwiązanie bilateralnego sporu o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku oraz niewielkich obszarów lądowych na lewym brzegu rzeki Mura w północno-wschodniej Słowenii.
Komisja Europejska zaproponowała, aby zwaśnione strony porozumiały się w sprawie wysłania do obydwu krajów misji mediacyjnej, kierowanej przez ubiegłorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i byłego specjalnego wysłannika ONZ ds. rozmów o statusie Kosowa, Marttiego Ahtisaariego. Według Brukseli, kompromis pomiędzy Ljubljaną a Zagrzebiem w sprawie misji jest możliwy do osiągnięcia jeszcze przed 27 marca, terminem kolejnej konferencji Rady UE w sprawie Chorwacji.
W przekazanej w ostatni weekend (28.2 - 1.3) czeskiej prezydencji UE prośbie, premier Słowenii Borut Pahor podkreślał, że do końca marca nie będzie możliwe osiągnięcie konsensusu obydwu sąsiednich krajów w sprawie misji Ahtisaariego. W związku z tym, słoweński rząd zaproponował odłożenie konferencji akcesyjnej do kwietnia lub maja, aby "dać więcej czasu wszystkim zainteresowanym stronom do gruntownego przemyślenia problemu i sprawdzenia, czy będzie możliwe odblokowanie chorwackich negocjacji". Szef słoweńskiego gabinetu zapewniał, że jego prośba "spotkała się ze zrozumieniem" czeskiego przewodnictwa UE.
Rzecznik Amadeu Altafaj Tardio przypomniał jednocześnie, że Komisja Europejska jest w dalszym ciągu gotowa pomóc skłóconym sąsiadom w celu znalezienia właściwego rozwiązania politycznego ciągnącego się od wielu lat sporu, jednak w obecnej chwili, najważniejsze deyczje w tej sprawie leżą w gestii rządów w Ljubljanie i Zagrzebiu. Tardio podkreślił także, że komisarz ds. poszerzenia UE Olli Rehn "najpóźniej do końca bieżącego tygodnia" oczekuje odpowiedzi obydwu krajów w sprawie mediacji kierowanej przez Marttiego Ahtisaariego.
Kolejna konferencja na temat oceny chorwackiego procesu akcesyjnego odbędzie się więc w Brukseli zgodnie z opracowanym wcześniej kalendarzem, Istnieje jednak realna możliwość, że podczas posiedzenia Słoweńcy w dalszym ciągu będą uniemożliwiać zamknięcie i otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych w rozmowach na temat akcesji Chorwacji do UE. W takim przypadku, miedzyrządowa konferencja miałaby charakter czysto formalny. Słoweńcy od listopada ub. r. utrzymują blokadę chorwackich negocjacji. Rząd w Ljubljanie argumentuje, że w swoim stanowisku negocjacyjnym Chorwaci przesądzają wynik sporu granicznego na swoją korzyść.
Tymczasem przedstawiciele najwyższych władz Chorwacji - prezydent Stjepan Mesić, premier Ivo Sanader oraz przewodniczący parlamentu Luka Bebić porozumieli się wczoraj (2.3) w sprawie powołania do życia roboczej grupy, która do początku przyszłego tygodnia przygotują pisemną odpowiedź w sprawie proponowanej przez Komisję Europejską misji Marttiego Ahtisaariego.
Na podstawie: vjesnik.hr, hrt.hr, slobodnadalmacija.hr