Konflikt na szczytach władz Macedonii
Prezydent Macedonii Branko Crvenkovski oskarżył we wtorek (30.9) premiera kraju Nikolę Gruevskiego, że jego postawa prowadzi do obstrukcji rozwiązania sporu Aten i Skopje wokół używania przez bałkańskie państwo nazwy "Macedonia".
"Apeluję do premiera, aby w tych ważnych chwilach dla Republiki Macedonii był odpowiedzialny i poważny, aby stanął na wyskości zadania - jednym słowem, żeby był prawdziwym premierem tego kraju" - cytują oświadczenie prezydenta bałkańskie media.
Macedoński lider uważa, że do tej pory nie uzyskał od premiera jasnej deklaracji, jakie propozycje rozwiązania sporu o nazwę państwa, toczonego już do kilkunastu lat z Grecją chce zgłosić rząd. Macedońskie stanowisko powinno zostać przekazane specjalnemu pośrednikowi w sporze Greków i Macedończyków z ramienia ONZ - Matthew Nimitzowi.
W ubiegłym miesiącu Nimitz przeprowadził serię rozmów z władzami w Skopje i Atenach i zaproponował obydwu stronom kompromisowy pakiet rozwiązań sporu - zmianę nazwy postjugosłowiańskiego państwa na "Górna lub Północna Macedonia". Władze Macedonii są jednak sceptyczne wobec propozycji i godzą się jedynie na to, aby obecna nazwa, pod którą Macedonia widnieje na liście członków ONZ - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM), była używana jedynie w stosunkach dwustronnych z Grecją.
W ostatnich dniach doszło do eskalacji sporu pomiędzy macedońskim prezydentem i premierem. Podczas swojej wizyty na 63 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Branko Crvenkovski spotkał się w Nowym Jorku z pośrednikiem ONZ Matthew Nimitzem. Wkrótce po spotkaniu, szef macedońskiej dyplomacji Antonio Milošovski wyjawił, że prezydent osobiście zakazał mu uczestnictwa w spotkaniu z dyplomatą ONZ.
Szef macedońskiej dyplomacji już kilkakrotnie w bieżącym roku wygłoszał ostre oświadczenia dyplomatyczne pod adresem Grecji. Wiosną br. w odpowiedzi na grecką propozycję wyłożenia 75 mln euro na budowę macedońskiego odcinka autostrady "Korytarz 10", która ma łączyć Europę Zachodnią z wybrzeżami Morza Egejskiego i Śródziemnego w zamian za rezygnację przez Skopje z używania nazwy "Macedonia", minister Milošovski stwierdził, że "mój naród to Macedończycy, a nie handlarze, a Grecji łatwo jest się chwalić nie swoimi pieniędzmi".
Po spotkaniu pomiędzy Branko Crvenkovskim a pośrednikiem ONZ, premier Nikola Gruevski wydał oświadczenie, w którym napisał, że "żałuje, iż prezydent Macedonii nie zdołał rozwiązać sporu z Grecją w wyniku spotkania z pośrednikiem ONZ Matthew Nimitzem".
Od samego początku ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku Grecja odmawia swoim północnym sąsiadom posługiwanie się nazwą "Macedonia", stojąc na stanowisku iz narusza to część dziedzictwa historyczno-kulturalnego Grecji i otwiera przestrzeń do rozszczeń terytorialnych Skopje wobec Aten.
Na podstawie: tanjug.co.yu, rts.co.yu, mia.com.mk
Na zdjęciu: prezydent Macedonii Branko Crvenkovski, za: president.mk