Kosowo i Słowenia dobrymi przyjaciółmi
Słowenia i Kosowo mogą pochwalić się dobrymi i bliskimi relacjami - ocenił goszczący w Prisztinie prezydent Słowenii Danilo Türk. Ljubljana wyraża gotowość do przekazania Kosowu blisko 2 mln euro pomocy finansowej w celu zbudowania profesjonalnych sił policyjnych.
Oficjalną wizytę w Kosowie przywódca Słowenii złożył w poniedziałek (21.12). Ljubljana uznała niepodległość Kosowa w marcu 2008 roku, w niecały miesiąc po jej jednostronnym ogłoszeniu przez władze w Prisztinie. Przewiduje się, że w nadchodzącym roku Kosowo otworzy swoją ambasadę w słoweńskiej stolicy.
Słoweński lider w rozmowie z prezydentem Kosowa Fatmirem Sejdiu podkreślił, że dobre relacje Ljubljany i Prisztiny leżą nie tylko w interesie obydwu krajów, ale także całego regionu Europy Południowo-Wschodniej. Danilo Türk przypomniał, że dążenia niepodległościowe kosowskich Albańczyków zawsze cieszyły się sporą sympatią większości obywateli Słowenii. Prezydent Słowenii zwrócił także uwagę, że jego ojczysty kraj jeszcze na długo przed ogłoszeniem niepodległości przez władze w Prisztinie namawiał swoich partnerów z UE do zaakceptowania "nowej realności geopolitycznej na Bałkanach" i wsparcia procesu budowy suwerennej, kosowskiej państwowości.
"Przybyłem do Kosowa w momencie, gdy dzieją się tu niezwykle ważne i nowe procesy. Mam na myśli przede wszystkim zakończone niedawno wybory lokalne, których przebieg, pilnie obserwowany przez UE był wielkim sukcesem" - tłumaczył Danilo Türk, wyrażając jednocześnie radość, iż w pierwszych wyborach samorządowych w dziejach niepodległego Kosowa wziął udział znaczny odsetek ludności serbskiej.
Innym pozytywnym elementem zmian w Kosowie jest według słoweńskiego przywódcy członkostwo kraju w Międzynarodowym Funduszu Walutowym oraz Banku Światowym, trwające od połowy br.
Danilo Türk odwiedził również liczącą 380 żołnierzy słoweńską brygadę w ramach stacjonujących w Kosowie międzynarodowych sił stabilizacyjnych KFOR, która odpowieda za ochronę terenów w pobliżu miasta Peć w południowej części kraju.
Słoweńskiemu prezydentowi towarzyszyła minister obrony tego kraju, Ljubica Jelušić. Podczas spotkania ze swoim kosowskim odpowiednikiem Fehmi Mujotom. Szefowa słoweńskiego MON zapowiedziała, że Ljubljana wyasygnuje kwotę ok. 2 mln na euro na pomoc w unowocześnianiu Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (FSK), mających pełnić rolę profesjonalnych sił policyjnych.
Danilo Türk odbył również rozmowy z premierem Kosowa Hashimem Thaqi`m. Szef kosowskiego rządu zaznaczył, że obydwa kraje łączy wspólne doświadczenie historyczne i walka o usamodzielnienie się od jugosłowiańskiej dominacji. "Kosowo jest nieodłączną częścią procesu integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich. Wypełniamy wszystkie nasze zobowiązania, tak, aby dzień naszego wejścia do UE uległ przyśpieszeniu" - ocenił premier Thaqi.
Jednocześnie, szef kosowskiego rządu podziękował Słoweńcom za szeroko zakrojoną pomoc polityczną i gospodarczą oraz z uznaniem ocenił zaangażowanie słoweńskich firm w inwetsycje na terenie Kosowa. "Słoweńscy biznesmeni dali dobry przykład innym narodom. Kosowo to kraj wielkich możliwości rozwojowych - dla infrastruktury, energetyki, turystyki i rolnictwa. Słoweńscy inwestorzy są zawsze bardzo mile u nas widziani" - oświadczył premier Kosowa.
Wyrazem zacieśniających się więzów gospodarczych obydwu krajów był udział prezydenta Danilo Türka w dwustronnym forum ekonomiczno-inwestycyjnym w Prisztinie.
"Będziemy dalej popierać was na drodze ku członkostwu w UE. Podczas pierwszego roku niepodległego bytu, Kosowo uczyniło ogromne postępy" - zapewnił w Prisztinie prezydent Słowenii.
Na podstawie: rtvslo.si, delo.si, kryeministri-ks.org
Na zdjęciu: prezydenci Słowenii Danilo Türk ( z lewej) i Kosowa Fatmir Sejdiu podczas rozmów w Prisztinie, 21 grudnia br. za: president-ksgov.net