Kosowo/ Misja EULEX rozpocznie funkcjonowanie
Pieter Feith, międzynarodowy przedstawiciel cywilny w Kosowie zapowiedział we wtorek (13.05), że z chwilą wejścia w życie konstytucji kraju, misja rozpocznie swoje urzędowanie. EULEX stanie się głównym organem odpowiedzialnym za funkcjonowanie nadzorowanej niepodległości prowincji.
"Od 15 czerwca nasza kancelaria będzie głównym autorytetem asystującym i doradzającym przy wprowadzeniu w życie założeń planu Marttiego Ahtisaariego, zakładającego nadzorowaną niepodległość Kosowa" - powiedział Peter Feith po spotkaniu z premierem Kosowa Hashimem Thaqim.
Martti Ahtisaari, były prezydent Finlandii był w latach 2006-2007 specjalnym wysłannikiem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przyszłego statusu Kosowa i głównym moderatorem serbsko-albańskiego dialogu w sprawie przyszłości prowincji. W lutym 2007 Ahtisaari przedstawił plan tzw. nadzorowanej niepodległości, zakładający proklamowanie niepodległości prowincji i przejęcie przez Unię Europejską głównego ciężaru odpowiedzialności za nadzorowanie procesu budowania suwerennej kosowskiej państwowości. Plan Ahtisaariego odrzucił Belgrad, uznając go za próbę oderwania od Serbii częsci jej własnego terytorium i proklamowania na jego części nowego państwa albańskiego. Projket fińskiego dyplomaty krytycznie oceniła również część radykalnych polityków kosowskich, uznając go za nazbyt zachowawczy.
Pieter Feith poinformował, że nowo mianowany szef misji EULEX Ives de Kermabon prowadzi obecnie negocjacje z kosowskimi i unijnymi politykami w sprawie konkretnych aspektów działania unijnej misji. Z chwilą rozpoczęcia jej funkcjonowania, Kermabon przejmie z rąk Feitha wszystkie uprawnienia do kierowania misją. Sam Pieter Feith, który tymczasowo był pełniącym obowiązki szefa EULEX, zachowa stanowisko Specjalnego Reprezentanta UE w Kosowie.
"Wszystkie działania które podejmujemy są wspólne, dlatego chcemy pełnej synchronizacji momentu wejścia w życie konstytucji Kosowa oraz nowych międzynarodowych autorytetów cywilnych" - podsumował spotkanie z Feithem premier Kosowa.
Tymczasem dyplomatyczne źródła bliskie kancelarii Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-Moona informują, że przywódca ONZ negatywnie odnosi się do pomysłu mianowania Pietera Feitha nowym szefem oenzetowskiej misji UNMIK w Kosowie, funkcjonującej w prowincji od wejścia do prowincji sił międzynarodowych latem 1999 roku. Spekulowało się, że Feith mógłby zastąpić dotychczasowego szefa UNMIK, Joachima Rueckera. Według tych źródeł, zmianie na stanowisku szefa misji UNMIK sprzeciwia się Rosja, która nie chce, aby po jednostronnym ogłoszeniu niepodległości Kosowa panowało wrażenie, że Zachód przeprowadza czystkę na wszystkich stanowiskach administracji międzynarodowej w Kosowie.
Albański dziennik "Zeri" donosi z kolei, że w Nowym Jorku toczą się obecnie poufne rozmowy pomiędzy przedstawicielami UE i ONZ poszukujące znalezienia modus vivendi pomiędzy funkcjonującymi w Kosowie międzynarodową misją UNMIK, rozpoczynającą działanie unijną misją EULEX, a także istniejącą już kancelarią Specjalnego Reprezentanta UE Pietera Feitha.
Utworzenie misji EULEX oficjalnie zatwierdzono pod koniec stycznia br., tuż przed jednstronnym proklamowaniem niepodległości Kosowa. Biorą w niej udział wszystkie państwa członkowskie UE za wyjątkiem Hiszpanii, a także Chorwacja, Turcja, Szwajcaria, Norwegia oraz USA. Misja będzie się składać z 2000 funkcjonariuszy - policjantów (w tym także członków grup antyterrorystycznych i tłumiących zamieszki uliczne), prokuratorów oraz sędziów. Roczny koszt działania EULEX szacuje się na około 165 mln euro.
Na podstawie: b92.net, tanjug.co.yu, zeripopuliit.com, danas.co.yu