Kosowo zrywa rozmowy z UE
Podczas pierwszych od ogłoszenia niepodległości przez Kosowo oficjalnych rozmów tamtejszych władz z przedstawicielami UE w Prištinie, prezydent Fatmir Sejdiu oraz jego premier Hashim Thaci w geście protestu i niezadowolenia opuścili salę.
Rozmowy, które odbyły się w czwartek (27.08) w stolicy Kosowa - Prištinie zainicjowane zostały przez UE aby uspokoić albańskie obawy. Dotyczą one nowej umowy o współpracy w dziedzinie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu na terenach przygranicznych, zawartej między misją EULEX w Kosowie a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Serbii.
Protokół dotyczący umowy dotyczy m.in. wymiany informacji na temat działalności zorganizowanych grup przestępczych na terenach przygranicznych Kosowa i Serbii. Współpraca ta pozwoli na skuteczniejszą walkę z nimi, a także jest jednym z wymogów, które musi spełnić Serbia aby zostać objęta europejskich ruchem bezwizowym w styczniu 2010 roku.
Według władz Kosowa takie działania EULEX przeszkadzają władzom w Prištinie w próbach ustanowienia pełnej suwerenności własnego państwa.
Po tym oświadczeniu prezydent Kosowa oraz premier Thaci protestacyjnie opuścili salę rozmów, kończąc tym samym spotkanie z szefem misji EULEX Yvesem de Kermabonem oraz przedstawiciele UE w Kosowie Pieterem Feithem.
Protokół zawarty przez EULEX z władzami Serbii wywołał ogromne oburzenie wśród albańskiej ludności Kosowa. W środę (26.08) doszło w Prištinie do demonstracji zorganizowanej przez ruch Vetevendosje, który sprzeciwia się ingerowaniu organizacji międzynarodowych w wewnętrzne sprawy Kosowa. Podczas zajść zniszczono kilkadziesiąt pojazdów misji EULEX, w wyniku czego aresztowano 21 osób.
„Pragniemy przystąpienia Republiki Kosowa do Unii Europejskiej. Jednak tym czego teraz najbardziej potrzebujemy są eksperci od ekonomii, lekarze i naukowcy, którzy pomogą nam się rozwijać, a nie policjanci UE, którzy chcą sprawować nad nami kontrolę” powiedział przywódca Vetevendosje Albin Kurti. Dodał również, że jego ruch zamierza nasilić akcje protestacyjne na jeszcze większą skalę.
Serbski minister ds. Kosowa Goran Bogdanović stwierdził, że „ jest to protokół o współpracy technicznej między dwoma siłami policyjnymi, który stanowi kontynuację współpracy między serbską policją a policją misji UNMIK, podpisaną w 2001 roku”. Minister dodał również, że „ dokument świadczy o tym, że UE potwierdza integralność terytorialną Serbii nawet na obszarach, nad którymi nasz kraj nie sprawuje faktycznej kontroli”.
Kosowo ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku. Obecnie uznawane jest przez 22 z 27 państw członkowskich UE. Poza Serbią nie uznają go m.in. Hiszpania, Grecja, Cypr, Rumunia, Słowacja a także Rosja i Chiny. Unijna misja EULEX została powołana do życia w lutym 2008 roku. Ma ona wesprzeć istniejącą do tej pory misję ONZ UNMIK, głównie w sferze prawnej oraz policyjnej.
Na podstawie: euobserver.com, b92.net