Misja EUFOR kolejny rok w Bośni
Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała w piątek (19.11) o przedłużeniu na kolejny rok mandatu kierowanej przez UE misji stablizacyjnej EUFOR w Bośni i Hercegowinie. Wspólnota międzynarodowa wciąż dostrzega istotne braki w funkcjonowaniu federalnego państwa.
W rezolucji przedłużąjącej o 12 miesięcy mandat unijnej misji, Rada Bezpieczeństwa wezwała wszystkie stronnictwa polityczne w obdywu podmiotach tworzących kraj - muzułmańsko-chorwackiej Federacji BiH oraz Republice Serbskiej do większej współpracy w przeprowadzeniu najważniejszych reform politycznych i gospodarczych oraz intergracji Bośni z Unią Europejską.
Jednocześnie, najwyższy globalny organ bezpieczeństwa wezwał wszystkich członków wspólnoty międzynarodowej do nie odstępowania od zaangażowania w procesie modernizacji Bośni i pomocy humanitarnej dla jej mieszkańców. Zwolennikiem przedłużenia mandatu EUFOR był również czuwający nad pokojową odbudową kraju Wysoki Przedstawiciel ONZ Valentin Inzko. W ubiegłotygodniowym wystąpieniu na forum Rady, dyplomata ocenił, że w 15 lat od podpisania układu pokojowego w Dayton, który zakończył krwawą wojnę domową w Bośni i stworzył obecny kształt tego postjugosłowiańskiego kraju, stopień dialogu i konsensu politycznego pomiędzy reprezentującymi Bośniaków, Serbów i Chorwatów stronnictwami politycznymi pozostaje wciąż niezadowalający.
ONZ zwróciło uwagę, że szczegolnie okres ostatnich 4 lat, cechujący się silnymi kryzysami politycznymi, systematycznym słabnięciem pozycji federalnych władz wykonawczych - trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny oraz rządu w Sarajewie, był dla całej Bośni czasem stagnacji w którym nie udało się przeprowadzić kluczowych z punktu widzenia europejskiej przyszłości reform politycznych. "Nacjonalistyczne nastroje dalej biorą górę nad racjonalnym kompromisem" - ocenił Wysoki Przedstawiciel ONZ.
Międzynarodowe agendy dostrzegają również, że dwa bośniackie podmioty stają się coraz bardziej oddzielnymi bytami quasi-państwowymi, a wśród bośniackich Serbów oraz ich politycznych reprezentantów dominują nastroje secesjonistyczne i dążenia do integracji z Belgradem.
Unijna misja EUFOR działa w Bośni od grudnia 2004 roku, gdy zastąpiła stacjonującą tam od końca 1995 roku kierowaną przez NATO misję wojskową SFOR. Obecnie siły EUFOR liczą nieco ponad 2 tys. funkcjonariuszy z 22 krajów UE i 11 innych państw. Głównym zadaniem misji jest polepszenie stanu bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Dowódcą EUFOR jest obecnie austriacki generał Bernhard Bair.
Za: rts.rs, dnevniavaz.ba
Na zdjęciu: funkcjonariusze misji EUFOR, za: life.com