Nie żyje Margaret Thatcher
Była premier Wielkiej Brytanii zmarła dziś rano po wylewie lub udarze mózgu, podał jej rzecznik Lord Bell.
Margaret Thatcher była premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w latach 1979 – 1990, wygrywając trzy kolejne wybory. Jako zwolenniczka monetaryzmu za swój główny cel przyjęła prywatyzację i zduszenie inflacji kosztem wzrostu bezrobocia. Wywołało to olbrzymie protesty społeczne, szczególnie w przemysłowych, północnych regionach kraju. Jej głównym przeciwnikiem były związki zawodowe i górnicy, których kopalnie miały zostać zamknięty lub sprywatyzowane. Trwając przy swoich poglądach Margaret Thatcher doprowadziła do znacznego zmniejszenia siły związków zawodnych i zreformowania struktury gospodarki, podzieliła jednak społeczeństwo. Plany wprowadzenia poll taxu po ostatnich wygranych wyborach w 1987 r. spowodowały kolejne masowe protesty i w konsekwencji utratę wiary jej partyjnych kolegów w możliwość zwycięstwa w kolejnych wyborach. Margaret Thatcher zrezygnowała ze stanowiska, gdy z powodu odmienności stanowisk w sprawie wejścia UK do ERM do dymisji podali się dwaj jej najbliżsi współpracownicy, kanclerz Nigel Lawson i minister spraw zagranicznych Geffrey Howe.
Nazwana „Żelazną Damą” Margaret Thatcher uczyniła wolność swoim głównym mottem zarówno w polityce gospodarczej jak i zagranicznej. Wspólnie z Ronaldem Reaganem uważana jest za symbol walki z komunizmem. Uważała, że upadek ZSRR jest możliwy tylko we współpracy z Gorbaczowem. W 1988 roku odwiedziła Polskę i spotkała się z Lechem Wałęsą. W swojej historii walki o wolność ma jednak także ciemne karty, m.in. przyjaźń z Augusto Pinochetem oraz nazwanie Nelsona Mandeli terrorystą.
Po jej śmierci kondolencje zaczęły napływać ze wszystkich stron sceny politycznej w UK oraz z zagranicy. Margaret Thatcher nawet po dymisji pozostała ikoną i miała duży wpływ na bieżącą politykę, zarówno pod rządami konserwatystą jak i New Labour Tony’ego Blaira. Wszyscy brytyjscy premierzy spotykali się z nią, a zarówno Tony Blair jak i David Cameron przyznawali się do podziwu wobec Żelaznej Damy i czerpania inspiracji z jej poglądów i stylu prowadzenia polityki.
Na podstawie: nyt.com, bbc.com