Niemcy/ Minęło 16 lat od zjednoczenia
“Niemcy mają w sobie siłę wolności”. Te optymistyczne i wzniosłe słowa usłyszeli z ust kanclerz federalnej Angeli Merkel liczni prominentni goście zgromadzeni na obchodach 16. Tag der Deutschen Einheit, czyli dnia zjednoczenia. Uroczystości odbyły się w Kilonii, stolicy Szlezwiku-Holsztynu we wtorek 2 października.
Uroczystości uświetnili swoją obecnością: prezydent federalny Horst Köhler, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Bundesverfassungsgericht Hans-Jürgen Papier oraz minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble (CDU)
Czołowi politycy koncentrowali się w swoich przemówieniach na kwestiach budzących obecnie w Niemczech ogromne emocje. Federalizm, solidarność i zjednoczenie, wewnętrzne współzależności i konkurencja to tematy powszechnej dyskusji, głównie ze względu na nieuchronną reformę federalizmu. Kanclerz Merkel podkreśliła znaczenie wolności, która ma być podstawą dla praworządności oraz solidarności. Przedstawiciele różnych partii politycznych w tym przypadku mówią jednym głosem i cieszą się z postępów, jakich dokonały zjednoczone Niemcy.
Równocześnie Merkel patrzy realnie na sytuację wewnętrzną w kraju. Wymieniła podstawowe problemy, które jeszcze nie zostały rozwiązane. Na pierwszy plan wysunęła się reforma finansów publicznych, równie ważne jest dostosowanie rynku pracy do współczesnych realiów, uproszczenie systemu podatkowego oraz uniezależnienie reformy zdrowia od kosztów pracy. Kanclerz wyraziła swoje poparcie dla idei społecznej gospodarki rynkowej, która pomimo przejściowych trudności powinna nadal budzić zaufanie społeczeństwa.
Uroczystości rozpoczęły się mszą ekumeniczną w Kościele św. Mikołaja, następnie ulicami Kilonii przeszła parada muzyczna, złożona z ponad 800 uczestników ze wszystkich 16 landów. Dodatkową atrakcją były zawody w sportach wodnych, w których uczestniczyli politycy.
Z okazji dnia zjednoczenia zorganizowano festyn, podczas którego ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyła się wspólna prezentacja krajów związkowych.
Ale nie tylko Kilonia świętowała die Deutsche Einheit. Pod Bramą Brandenburską także zebrały się nieprzebrane tłumy. Na autostradzie koło Herleshausen, w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się niemiecko-niemiecka granica, pomiędzy Turyngią a Hesją ustawiono okolicznościowe brązowe tablice. Obecnie na niemieckich autostradach znajduje się już 14 takich oznaczeń.
Na podstawie: Tagesspiegel, MDR