06 listopad 2013
We wtorek
5 listopada chadecy (CDU, CSU) oraz socjaldemokraci (SPD) ustalili główne
założenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa dla przyszłego rządu Niemiec.
Przygotowany projekt założeń został zatwierdzony w Berlinie, podczas negocjacji
koalicyjnych.
Kluczowe miejsce w polityce zagranicznej Niemiec odgrywać mają stosunki z Francją, opierające się w głównej mierze na działalności w strukturach Unii Europejskiej. Oba te państwa mają decydujący wpływ na kreowanie polityki w ramach UE. Niemcom zależy na zwiększeniu dobrobytu, bezpieczeństwa oraz konkurencyjności.
Przyszły rząd niemiecki, nakreślił współpracę z Polską, która ma się opierać na dążeniu do poszerzania kontaktów gospodarczych, oraz na współdziałaniu w kwestiach społecznych. Znaczącą rolę w wzajemnych stosunkach tych państw ma odgrywać Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk). Jest to organizacja międzynarodowa utworzona w roku 1991, w celu wspierania kontaktów między młodzieżą z Polski i Niemiec
Dokument zawiera szereg inicjatyw, które mają doprowadzić do wzmocnienia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w ramach UE, oraz podkreśla istotę współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które stoją na straży bezpieczeństwa i wolności.
Do końca listopada będą prowadzone prace nad umowa koalicyjną. W grudniu odbędzie się w SPD referendum, w którym członkowie partii ocenią treść przyjętych ustaleń. Pozytywny wynik będzie skutkował trzecim zaprzysiężeniem Angeli Merkel na kanclerza Niemiec.
Na podstawie: tagesspiegel.de, zeit.de, tagesschau.de, faz.net, msz.gov.pl