20 listopad 2013
We wtorek 19 listopada w Strasburgu Parlament Europejski uchwalił nowy budżet dla
Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Po przyjęciu nowej strategii budżetowej Polska ma powody do
satysfakcji.
Parlamentarzyści ustalili, że wydatki wspólnoty europejskiej będą oscylować w granicach 960 miliardów euro, w tym dla Polski przypadnie najwięcej czyli 105,8 mld euro. Uchwalony budżet jest realnie mniejszy od poprzedniego, co jest konsekwencją kryzysu gospodarczego oraz efektem propagowanej polityki „zaciskania pasa”.
W głosowaniu brało udział 682 europosłów, w tym 537 głosowało za, 126 głosowało przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.
Głównym zadaniem unijnego budżetu jest wyrównywanie różnic w poziomie rozwoju pomiędzy bogatymi, a biednymi członkami UE. Europarlamentarzyści przeforsowali również możliwość przesuwania niewykorzystanych środków na następny rok. W latach wcześniejszych niezagospodarowane dofinansowanie wracało do budżetu państw członkowskich. Ważną zmianą jest przyspieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji na rynku pracy dla młodych. W tej kwestii istotne znaczenie ma wsparcie dla prowadzonych badań (Horyznt 2020), programów edukacyjnych takich jak Erasmus oraz pomocy dla małym i średnich przedsiębiorstw.
Parlament Europejski wyraził aprobatę dla zwiększenia środków dla Cypru, który znalazł się na skraju bankructwa.
Polska otrzymała 72,9 mld euro na politykę spójności i 28,5 na politykę rolną.
Na rok 2016 przewidziano przegląd budżetu w oparciu o aktualna sytuację gospodarczą, w przypadku lepszej kondycji gospodarki przewidziano wprowadzenie zmian do ram finansowych.
Na podstawie : europarl.europa.eu, PAP