Patriarcha Konstantynopola wzywa UE do rozmów z Turcją
W środę (24.09) na forum Parlamentu Europejskiego wystąpił Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który zwrócił się podczas swojego przemówienia do państw Unii Europejskiej, by aktywniej zaangażowały się w proces integracji z Turcją. Wystąpienie Patriarchy zorganizowane zostało w ramach cyklu spotkań Roku Dialogu Międzykulturowego.
„Nie możemy wykluczyć z europejskiej rodziny kogoś, kogo wiara różni się od naszej” przekonywał eurodeputowanych Bartłomiej I, wzywając tym samym Unię Europejską do poszanowania mniejszości narodowych i religijnych w jej strukturach. Jednocześnie wyraził przekonanie, iż integracja europejska to proces, u podstaw którego leżą fundamentalne wartości, takie jak tolerancja, pokój i solidarność. „Europa musi włączyć Turcję do tego procesu” – przekonywał zgromadzonych Patriarcha.
Za wielki sukces projektu europejskiego, Bartłomiej I uznał fakt pokojowego zjednoczenia państw, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu walczyły przeciw sobie. Docenił tym samym wartość dialogu, który leży u podstaw istoty człowieczeństwa i powinien służyć pokojowi i integracji. Dlatego też obie strony – europejska i turecka powinny dołożyć wszelkich starań, aby dialog przyniósł wymierne rezultaty. Do tego potrzeba jednak wzajemnego zrozumienia i kompromisu – stwierdził Bartłomiej I.
Przewodniczący Parlamentu europejskiego Hans - Gert Poettering w odniesieniu do słów Patriarchy, przekonywał, iż Unia Europejska swoimi działaniami niejednokrotnie dała wyraz poszanowaniu innych religii. Przyjęcie do europejskiego grona państw prawosławnych – Bułgarii, Rumunii i Cypru, dowiodło, że pomimo istniejących różnic między państwami i narodami, Europa może dalej jednoczyć się, rozwijać i umacniać. Przewodniczący zaznaczył jednocześnie, że podstawą do rozwoju współpracy i zacieśnieniu więzi między narodami jest poszanowanie godności człowieka.
W odniesieniu do słów przewodniczącego PE, Patriarcha Bartłomiej I powiedział: „tylko jeśli prawa mniejszości będą przestrzegane, społeczeństwo jako całość będzie można uznać za sprawiedliwe i tolerancyjne.” Jednocześnie stwierdził, iż na drodze do integracji Turcji z UE stoją głównie kwestie religijne. „Z perspektywy naszego kraju, Turcji, dostrzegamy zaproszenie dla nowego partnera gospodarczego i handlowego, ale wyczuwamy także wahanie wynikające z konieczności uznania jako równego, kraju, który jest w przeważającym stopniu krajem muzułmańskim” – powiedział Patriarcha, apelując jednocześnie do obu stron o poszanowanie praw mniejszości etnicznych i religijnych.
Turcja rozpoczęła z Unią Europejską rozmowy o członkostwie w październiku 2005 roku. Dotychczas otwarto sześć spośród trzydziestu pięciu rozdziałów akcesyjnych. W grudniu 2006 roku Unia Europejska zawiesiła osiem rozdziałów negocjacyjnych z powodu niedotrzymania przez Turcję zobowiązań handlowych wobec Cypru.
Na podstawie: euobserver.com, europarl.europa.eu