Początkowi Światowego Forum Wodnego towarzyszyły protesty
W Stambule rozpoczęło się w poniedziałek (16.03) piąte Światowe Forum Wodne. Pierwszego dnia obrad policja rozproszyła manifestację liczącą około 300 uczestników.
W Stambule rozpoczęło się w poniedziałek (16.03) piąte Światowe Forum Wodne. Pierwszego dnia obrad policja rozproszyła manifestację liczącą około 300 uczestników.
”Woda […] to życie, nie jest na sprzedaż”, ”chcemy zniszczyć to forum, które chce zabrać naszą wodę” - krzyczeli demonstrujący, odpowiadając w ten sposób na apel liderów związkowych, działaczy organizacji lewicowych oraz obrońców środowiska. Nie ograniczali się tylko do okrzyków. Doszło do starć z Policją. Protestujący chcąc dostać się do miejsca obrad Forum użyli kijów i kamieni, broniąca im dostępu w to miejsce policja rewanżowała się gazem łzawiącym.
W momencie gdy na ulicach dochodziło do starć prezydent Turcji Abdullah Gül podkreślał jakie Forum ma znaczenie. Zauważył, iż obecnie dbanie o środowisko jest po prostu konicznością. Apelował do zebranych: "Chciałbym wykorzystać tę sposobność i wezwać was do poprowadzenia nas […] w XXI wiek, gdzie nasze dzieci […] przyjmą dar wody i przekażą go przyszłym pokoleniom”. ”Będziemy mieli okazję podkreślić, iż woda jest nie tylko kwestią techniczną, ale […] należy do wspólnej przyszłości rodzaju ludzkiego” - mówił dalej Gül rysując cele forum, przypomniał też , iż ”[…] ochrona środowiska jest jedną z najistotniejszych […] kwestii, którymi musi zająć się społeczność międzynarodowa”.
Celem Forum organizowanego raz na 3 lata jest rozwiązywanie problemów związanych z niedostatkiem wody. Tegoroczne potrwa siedem dni, a jego motywem przewodnim jest zakończenie podziałów, występujących na tle dostępu do wody.
W obradach Forum uczestniczy 180 ministrów odpowiedzialnych za środowisko i wodę oraz 25 szefów państw.
Jest to drugie największe wydarzenie, po Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (HabitatII),którego gospodarzem jest Turcja.
Poprzednie Fora odbywały się w Maroku w 1997 r., w Holandii w 2000 r., w Japonii w 2003 r. i Meksyku w 2006 r.
Na podstawie: todayszaman.com, hurriyet.com