Prezydent Turkmenistanu gości w Rumunii
Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow spotkał się we środę (16.07) z prezydentem Rumunii Traianem Băsescu. Rozmowy przyniosły umowy i deklaracje ważne dla obu stron.
„Doprowadziliśmy do silnego rozwoju relacji dwustronnych nie tylko na szczeblu politycznym, ale także ekonomicznym. Rozwój relacji ekonomicznych nie ogranicza się jednakże tylko do obszaru energetycznego, ale do aktywności ekonomicznej w ogóle […]. Mając powyższe na uwadze podjęliśmy decyzję o powołaniu komisji międzyrządowej, która przeanalizuje wszystkie możliwości dwustronnej współpracy” - oświadczył po zakończeniu rozmów szef rumuńskiego państwa.
Jego turkmeński kolega zrewanżował się deklaracjami: ”Rozmawialiśmy na temat naszych interesów i priorytetów współpracy, które uznaliśmy za zbieżne”. „Udało nam się położyć solidne podwaliny pod rozwój naszych stosunków dwustronnych. Nie zaczynamy od zera […]. Rumunia znalazła się wśród pierwszych 17 krajów, które uznały niepodległość Trukmenistanu i jest bardzo ważne.
Prezydent Turkmenistanu zdradził niektóre konkrety rozmów. „Rozmawialiśmy na temat budowy fabryk, infrastruktury, szczególnie konstrukcji połączeń kolejowych pomiędzy Turkmenistanem, a Europą i Zatoką Perską. Dyskutowaliśmy również na temat współpracy w dziedzinie edukacji”. Zwrócił on ponadto uwagę na fakt, iż setki turkmeńskich studentów studiują w różnych krajach świata i wyraził nadzieje, że wśród instytucji do których uczęszczają, znajdą się prestiżowe uczelnie rumuńskie.
Berdymuchammedow podkreślił również, iż Rumunia mogłaby udzielić jego krajowi pomocy w przedmiocie rozwoju stosunków z krajami europejskimi w ramach NATO, Unii Europejskiej i ONZ.
Przedmiotem rozmów, co przyznał prezydent Băsescu, była również problematyka gazociągu Nabucco [gazociąg, którym ma być transportowany gaz z rejonu basenu Morza Kaspijskiego do Austrii – przyp. red], dla którego Turkmenistan ma rezerwować 10 milionów metrów sześciennych gazu rocznie .
Efektem spotkania było zawarcie umów, regulujących kwestie wzajemnej gwarancji inwestycji, rozwoju stosunków handlowych, współpracy w dziedzinie edukacji i pomiędzy ministerstwami spraw zagranicznych obu krajów.
W części wizyty zaplanowanej na czwartek (17.06) przewidziano spotkania z premierem Călinem Popescu Tăriceanu, marszałkiem senatu Nicolae Văcăroiu oraz z władzami Uniwersytetu Ropy i Gazu, znajdującym się w mieście Ploieşti.
Na podstawie: nineoclock.ro, evz.ro,