Rozmowy prezydentów Finlandii i Rosji
Podczas spotkania prezydentów Finlandii i Rosji, Tarji Halonen i Dmitrija Miedwiediewa we wtorek (11.08) w Soczi głównym tematem rozmów były kwestie gospodarcze oraz sprawy sektora energetycznego.
Siergiej Prichodźko - doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej przekazał dziennikarzom, że strona fińska skierowała rozmowy w kierunku przemysłu drzewnego oraz kwesti ekologicznych obszaru Morza Bałtyckiego. Dodał również, że fińska prezydent zabiegała o poparcie Rosji dla swojej inicjatywy zorganizowania w Finlandii szczytu z udziałem przywódców państw regionu Morza Bałtyckiego. Miałby się on odbyć na początku 2010 roku.
Oprócz Rosji, Niemiec, Szwecji i Danii to właśnie Finlandia jest również tym krajem, który musi wyrazić zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream, gdyż będzie on przebiegać przez ich wyłączne strefy ekonomiczne. Rurociąg będzie łączy Niemcy z Rosją.
Fiński rząd skłania się ku poparciu budowy gazociągu, jednak nadal nie wydał ostatecznego werdyktu w tej sprawie. Helsinki argumentują, że nie ma jeszcze ostatecznych wyników badań nad tym, jakie ta inwestycja będzie miała skutki dla środowiska.
Prezydent Rosji liczy, że Finlandia podejmie ostateczną decyzję do końca tego roku. Helsinki negocjują z kolei ustępstwa strony rosyjskiej w sprawie wysokości ceł wywozowych na drewno. Moskwa planuje bowiem mocno je podnieść, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla fińskiego przemysłu celulozowo-papierniczego, w której to branży Finlandia zajmuje czołową pozycję na świecie.
Na podstawie: yle.fi, topix.com